ABD’de Milyonerler Nerede Yaşıyor?

Amerika nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 6’sı milyoner ve bu kişilerin yaşadıkları yerler sizi şaşırtabilir.

Amerika nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 6’sı milyoner ve bu kişilerin yaşadıkları yerler sizi şaşırtabilir.

Amerika’da 7,2 milyon aile milyoner. Yani evleri, emeklilik fonları ve iş ortaklıkları hariç kenarda da en az 1 milyon dolarları var.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan hbaere göre, Kiplinger finans dergisi ve Phoenix Uluslararası Pazarlama şirketi ortaklığıyla yapılan araştırmada en az 50 bin nüfuslu 933 kentsel yerleşim yeri mercek altına alındı.

Gerçekleştirilen araştırmaya göre ABD’de en çok milyonerin yaşadığı yerler Connecticut eyaletinin Stamford, Norwalk, Bridgeport bölgeleri. Eyalette yaşayan 31 bin 506 kişi, yani bölge nüfusunun yüzde 9’u milyoner.

Bölgeyi bu kadar zengin kılan, hem New York’a yakınlığı hem de birçok büyük şirkete de ev sahipliği yapması.

California Silikon Vadisi, ülkede en zenginlerin yaşadığı ikinci bölge. Vadi, Google, Apple ve Facebook gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapıyor.

ABD’nin başkenti Washington ve çevresinde yaşayan 206 bin 361 kişi de yine milyoner listesinde bölgeyi 3. sıraya yerleştiriyor.

Yaşamın en pahalı olduğu şehirlerden biri olan San Francisco da, en çok milyoneri barındıran şehirler arasında ilk beşe giriyor. Tüm hanelerin yıllık ortalama gelirinin 100 bin dolar civarında olduğu şehirde yaklaşık 1,8 milyon hane, milyoner kategorisinde.

Massachusetts eyaleti ise milyonerlerin popüler bölgelerinden.

Dahası ABD’de en zenginlerin yaşadığı ilk 10 eyalet ya doğu, ya da batı kıyılarında bulunuyor.

Ülkenin orta bölgesinde yer alan eyaletler ise ilk 10’a giremedi.

Teksas’ın Dallas ve Illinois’in Chicago şehirleri ise milyoneri çok olmasına rağmen, eyaletlerin büyük yüzölçümünün, zenginlerin yoğunlukla yaşadığı bölgelere ev sahipliği yapmadığından listeye giremedi.

Ortabatı eyaletlerinin, milyonerler listesine girmesine ise daha zaman var.

Zira listede başı çeken eyaletlerin, teknoloji ya da finans gibi sektörlerin yuvası olması da dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here