Altan Elmas: “Sektörde En Az 20 Yıl Bu Canlılık Devam Eder”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin “Dönüştürülmesi gereken 7,5 milyon konut var. Sektörde en az 20 yıl bu canlılık devam eder.” dedi.

Yılın ilk 11 ayında 1 milyon 276 bin 342 konutun satıldığı ülkemizde, gayrimenkul sektörü teşvikler, kentsel dönüşüm ve marka konut projelerinin çeşitli kampanyalarıyla dikkatleri çekti. Konut satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 7 civarında artışın görüldüğü sektörde, yeni yıl 2018’e ilişkin sektör temsilcileri ise faiz oranlarının düşürülmesi ve kentsel dönüşüm çalışmaların sürdürülebilirliğiyle konut satışlarının artmasını beklediklerini işaret etti.

2018 yılı gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklama yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 2017’de gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Elmas, “Sektörün bu yıl yüzde 6-7 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Ekonominin inişli çıkışlı olduğu dönemlerde projektörler hemen bizim sektöre dönüyor. Satış rakamları mercek altına alınıyor. Ancak kısa vadeli düşünülmemeli.” dedi.

Sektörün darbe girişiminde bile küçülmediğine vurgu yapan Elmas, “16 Temmuz’da bile daire satışı yapıyorsak hem ekonomimize hem de sektörlerimize inanmayı devam ettirmeliyiz. Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşüm sektöre canlılık katmaya devam ediyor. Çünkü önümüzde dönüştürülmesi gereken 7,5 milyon konut var. Sektörde en az 20 yıl bu canlılık devam eder.” şeklinde konuştu.

2017 yılında KGF’nin devreye girmesinin finansal açıdan sektöre bir rahatlık getirdiğini aktaran Elmas, “Yurt dışı yatırımcılara getirilen teşvikler yine sektöre artı canlılık getirdi. 1 milyon dolar ve üzeri konut alanlara vatandaşlık verilmesi, gurbetçi kardeşlerimizin bu kapsamda Türkiye’den alacakları mülklere sıfır KDV uygulaması bunlar arasında sayılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Elmas, gayrimenkul sektörünün 2017 yılını ortalama yüzde 6-7’lik büyüme ile kapatacağı tahmininde bulunarak, bu artışta yabancıya satışların, alternatif finansal yöntemlerin geliştirilmesinin, kentsel dönüşümün getirdiği hareketliliğin, evlenme ve boşanmaların desteklediği talebin etkisinin olduğunu söyledi.

– “2018’de gayrimenkul sertifikaları yabancı fonları da çekecek”

Emlak sektörü olarak 2018 yılında da Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceklerini belirten Elmas, şunları kaydetti:

“Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarında inşaatın payı yüzde 18’di. Bu oranın 2018’de de artarak sürmesini bekliyoruz. Alternatif finansman modellerinin gelişmesiyle orta ve alt gelir grupları da konut satın alma imkanı bulacaktır. Özellikle gayrimenkul sertifikalarının aktif kullanılmaya başlanmasıyla 5 bin TL’si olan bir vatandaşımız bile konut sektöründe oluşan değer artışından yararlanabilir. Vatandaşımız faiz masrafını yüklenmeden ev alabilir.

Yabancıya konut satışı düzenlemesine gurbetçilerin de dahil edilmesi sektöre katkı sağladı. Özetle 2017’de gerçekleştirilen düzenlemelerin meyvelerini 2018’de göreceğiz. Daha iyi sonuçlar alacağız.”

KGF, menkul kıymetleştirme ve gayrimenkul sertifikaları gibi alternatif finansman modellerinin daha etkin kullanılmasının sektöre fayda sağlayacağını vurgulayan Elmas, “Ayrıca sektörün bir ihtisas bankasına ihtiyacı vardır. Konut sektörünü takip eden, sektörün sorunlarıyla dertlenen bir banka, proje finansmanlarını daha verimli çözebilir. Tüm bu gelişmeler ise sektörü tamamen bankalara bağımlılıktan kurtarır, geniş hareket kabiliyeti kazandırır.” yorumunu yaptı.

Elmas, yabancıya satışları teşvik eden düzenlemelerin esas meyvesinin 2018’de görülmeye başlanacağını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna yurt dışındaki fuarlara katılım ve yatırımcılarla buluşmaların da önemli katkısı oluyor. Ayrıca Körfez bölgesi başta olmak üzere Türkiye, Asya’dan Kuzey Afrika’ya kadar önemli bir coğrafya için güvenli liman anlamına geliyor. Yüz milyonlarca insanın Türkiye’ye gönül bağı bulunuyor. Bunun dışında tamamen ekonomik anlamda İstanbul ve Antalya gibi kentlerimizin marka değeri bir çekim merkezi oluşturuyor. Tüm bu faktörler bir araya gelince Türkiye, yabancı yatırımcının gözde ülkesi durumuna geliyor. Sektörün Eximbank imkanlarından faydalanmasının önü açıldığı takdirde yabancıya konut satışı daha da artarak yıllık 10 milyar dolara ulaşacaktır.”

Elmas, yabancıların Türkiye’yi seçme nedenleri olarak ülkenin güvenilir bir liman olması, yatırım fırsatları bulunması, çeşitli teşviklerin sunulması gibi kriterlerden bahsetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here