Anadolu Yakası’nda Yatırımcıların Gözdesi: Tuzla

Tuzla, gerek kamu yatırımları, ulaşım, teknoloji, sağlık gibi yatırımlarıyla gerekse marina projesiyle Analado Yakası’nın en fazla gelişen bölgeleri arasında.

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki konut fiyatlarını en çok ulaşım projeleri artırıyor. Uzun yıllar sayfiye yeri olarak görülen Tuzla yapılan yatırımlar sayesinde önemli bir gelişim noktası oldu.
D-100 Karayolu güneyi ile sahil arasında kalan bölgede villa ve düşük katlı konutlar dikkat çekerken, Tuzla Devlet Hastanesi’nin bölgede bulunması ve şirketlerin operasyon merkezlerini bu bölgeye taşıması hareketliliğin önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Ulaşımı kolaylaştı

Tuzla-Pendik-Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi ile birlikte 2018 yılı sonu itibarıyla faaliyete geçirilmesi planlanan Gebze-Halkalı  Marmaray  yüzeysel metro hattı bölgenin ulaşılabilirliğini artıracak projelerin başında geliyor.

Tuzlayı canlandıracak diğer önemli unsur ise Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist inşaatı. 4 bin kişilik Garanti Teknoloji Kampüsü, büyük bir alanda kurulması planlanan Anadolu Yakası Yaş Sebze Meyve Hali, Tuzla’nın potansiyelini artırması beklenen projelerden.

Marina etkisi

Bu gelişmelerin yanı sıra bölgenin kaderini değiştiren büyük yatırımlardan biri de marina projesi oldu. Marina projesi 2015 yılında hayata geçirilmişti.

 

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Teminat Değerleme Yöneticisi Çağdaş Coşkun, “Tuzla’da değeri yüksek bölgeler ise İstasyon, Aydıntepe mahalleleri ve çevreleri. Bu bölgelerde ana etken ise Tuzla Marina projesi” diye konuştu.

5 bin konut sattı

Tuzla’nın markalı konut anlamında gelişiminde yapı taşı projelerden olan Evora İstanbul’u hayata geçirdiklerini hatırlatan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Tuzla’nın, İstanbul’un gelişmeye açık ve potansiyeli olan bir bölgesi olarak cazibesini koruduğunu söyledi. Durbakayım, “Evora İstanbul’un temelini attığımızda da bunu söylüyorduk. Yanılmadığımız ortaya çıktı ve toplam 5 bin konuttan oluşan projenin tamamını satarak büyük bir başarıya imza attık. Bu başarı, Tuzla’daki potansiyeli gören müşterimize de ait. Teknik Yapı Tuzla’da sadece inşaat projesi gerçekleştirmedi. Hem Tuzla’ya, hem de Türk ekonomisine büyük bir ekonomik değer kattı” dedi.

Huzurlu bir yaşam var

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Tuzla’nın İstanbul’da sakin ve huzurlu bir yaşam vaat ederken, hızla gelişmeye ve büyümeye devam ettiğine dikkat çekti. Tuzla’nın, hayata geçirilen marina ve ulaşım projeleri ile hem markalı konut üreticilerinin hem de yatırımcıların merceği altında olduğunu anlatan Dumankaya, “İstanbul’un cazibe merkezi olmasının yanında en sakin ve huzurlu ilçelerinden Tuzla’da, son yıllarda geliştirilen projeler ile bölge değerini giderek arttırıyor. Geliştiricilerin yatırım için radarında olan Tuzla’da konut fiyatları her geçen gün artıyor. Bölgedeki satılık konut fiyatlarına bakıldığında 2010 ila 2017 yılları arasında yüzde 131’lik bir artış görülüyor. Şu an yatırımcının en çok tercih ettiği bölgelerin başında geliyor” diye konuştu.

Proje için çalışıyor

Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı ise ‘yıldız’ bir bölge olarak nitelediği Tuzla’da kendilerinin de proje arayışında olduklarını ve iki arsa üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Maraşlı, “Sektörün daralmadan geçtiği dönemlerde sadece yıldız bölgeler veya projeler iş yapacaktır. Tuzla bu bölgelerden biri. Fiyat/Performans şahane. AB grubu oturan oranı yüksek. Kurtköy bölgesinde konut alanı kalmaması sebebiyle biz de bu aralar Tuzla’da İki adet arsa üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi – Duygu Erdoğan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here