Araplar Karadeniz’de Konut ve Fındık Bahçelerine Yöneldi

Ayder Yaylası

Karadeniz Bölgesi, son yıllarda Arap turistlerin gözdesi haline geldi. Araplar Karadeniz’de konut ve fındık bahçelerine yöneldi.

Karadeniz Bölgesi, son yıllarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinden ziyaretçilerin akınına uğruyor. Karadeniz sahil kentlerinde Turizm Merkezleri ve Doğa Parkları’nı tercih eden Arap turistler, ziyaret ettikleri illerde konut, arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, Altınordu’da alışveriş yapan Arap turistlerin yöneldiği Ünye ve Fatsa’da konut satın aldıklarını ifade ederek “Aybastı, Perşembe Yaylası ve Kabadüz Çambaşı Yaylası’na ilgileri var. Şehri daha fazla anlatılıp, tanıtırsak bu yatırımlar daha da çoğalacaktır. Arazilerimiz 1500 metre rakıma kadar dikili fındık arazisi. Sahil iç kesimler zaten değerli. Bu alışveriş çoğalırsa daha değerli kılar. Ordu-Giresun Havalimanı açıldıktan sonra ulaşım kolaylaştı ve ilimiz Arapların ilgi alanına girdi. Araplar ilimizde belirli bir yatırımları var, bu devam eder diye düşünüyoruz. Ünye ilçesinde ilk kez 11 dönüm fındık bahçesi fındık bahçesi aldılar. Bunun önümüzdeki günlerde daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

‘KONUT SATIŞLARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ GÖZLEMLİYORUZ’

Yüce, “İlimizin önümüzdeki dönem Arapların ve diğer yerli yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Arap turistlerin daha fazla ilgisini çekecek. Çünkü ilimizin bir tarafı masmavi deniz, bir tarafı yemyeşil doğa. Araplar bu nedenle burayı çok seviyorlar. Arapların alışverişi bir iki parçayla değil, çoğalırsa daha değer kazanır. Bu alışverişlerin duyulması ve gündeme gelmesi emlak sektörünü de hareketlendiriyor. Sektör olarak gelişmelerden umutluyuz” diye açıklamalar yaptı.

TTSO BAŞKANI HACISALİHOĞLU: DAİRE SATIŞINDA CİDDİ ARTIŞ OLDU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Körfez ülkelerinden gelen turistlerin kentte en çok konut satın aldığını dile getirdi. Hacısalihoğlu, ”Körfez ülkelerinde gelen turistleri bölgemizde satın almada özellikle konut üzerinde yoğunlaştılar. Kentte, Araplara daire satışında ciddi bir artış oldu. Araplar kalabalık aileler olmaları nedeniyle turizm için geldikleri bölgede daire alımlarına yöneldi. Hatta son dönemlerde de ticari amaçlı siteler de kurulmaya başlandığını görüyoruz. Bazıları arazi alıyor, iş kuruyor. Bunlar çok miktarda değil ama kendilerine bir villa yapma adına arazileri de alabiliyorlar. Yomra ilçesi, Kaşüstü mevkiinde bu yoğunluğu gözleyebiliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here