Bakanlık’tan 667 Yapı Denetim Firmasına 2,1 Milyon TL Ceza

Yapı Denetim
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat denetimlerinde aykırılık tespit edilenlere 2,1 milyon lira cezai işlem uygulandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık tarafından inşaat denetimlerini yapan bin 667 yapı denetim kuruluşundan, işlemlerinde aykırılık tespit edilenlere Temmuz’a kadar 2 milyon 148 bin 240 lira tutarında cezai işlem uygulandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, göreve geldiğinden beri birçok toplantı gerçekleştirdi. Kurum, bakanlığın yapı denetim çalışmalarını da inceledi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Kurum, projelerin gerçekleştirilme aşamasında ve sonrasında uygulanacak denetimlerin önemine dikkat çekti.

Her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetimi yapılan yapı denetim firmalarından mevzuata aykırı hareket edenler, denetçiler ile faaliyeti durdurma ve iptal edilen belge sayılarının kamuoyuyla paylaşıldı. Kuruö, 2018’in ilk 6 ayına ait rakamları paylaştı.

Bakan Kurum, “Bakanlığımız kontrolündeki yapı denetim kuruluşları tarafından bugün itibarıyla 779 milyon 682 bin metrekare alana tekabül eden inşaatların denetimi gerçekleştirildi. Denetimleri yapan bin 667 yapı denetim kuruluşu içerisinden Bakanlığımızca aykırılık tespit edilenlere, 147’si faaliyet durdurma, 34’ü belge iptali olmak üzere Temmuz ayına kadar toplam 2 milyon 148 bin 240 lira cezai işlem uygulandı.” açıklamasında bulundu.

665 yeni denetçiye belgesine kavuştu

Yeni 665 denetçi yapı denetim belgesine kavuştu. Konu ile ilgili Kurum, “Ancak buna karşın kriterlere uymadığı gerekçesiyle 97 denetçinin belgesi de iptal edildi.” diye konuştu.

Denetimlere titzlikle devam edeceklerini söyleyen Bakan Kurum, denetimlerin, vatandaşların sahip olduğu konutların güvenilirliği açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Kurum, “Hedefimiz vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, güvenli konutlara ulaştırmak. Bu kapsamda yapı denetim uygulamalarıyla ülkemizin yapı stokunu daha kaliteli hale getirmeyi amaçlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here