Bankaların En Güncel Avantajlı Konut Kredisi Kampanyaları

konut kredisi

Konut kredisi faiz oranları yükselse de bankalar halen cazip avantajlarla konut kredisi fırsatları sunuyor. Güncel olarak 7 banka yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları hızla yükselse de kampanyalar kapsamında uygulanan yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullanımı devam ediyor. Güncel olarak 7 banka tarafında 9 farklı konut kredisi ürünü için bankalar yüzde 0.98 faiz oranı kullandırıyor.

Bankalar tabela konut kredisi faiz oranlarının yanında kampanyalı konut kredisi ürünleri ve konut sektörüyle gerçekleştirilen anlaşmalar kapsamında birçok avantajlı konut kredisi seçeneği sunuyor.

Bankaların ortalama konut kredisi faiz oranları yüzde 2.04 oranında. En uygun tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.45 seviyesinde. En düşük konut kredisi faiz oranının yıllık maliyet oranı yüzde 19’a, yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisinin yıllık maliyet oranı ise yüzde 12’ye denk geliyor. Durum böyle olunca yüzde 0.98 faiz oranı sunan kampanyalar oldukça dikkat çekiyor.

Banka Mülkü Konut Kredisi Kampanyası

Bankalar ödenmeyen borçlar dolayısı ile kendisine geçen konut artması ile bu konutlar için avantajlı konut kredisi ürünleri oluşturmaya başladılar. Bankalar kendi mülkü konut satışlarında yüzde 0.98 faiz indirimi uyguluyor. Ayrıca konutun ekspertiz değeri ihaleye çıkmadan tespit edildiği için konut kredisi kullanımında da yaklaşık 1.500 TL’lik söz konusu masraftan muaf tutuyorlar.

Kampanyayı ilk uygulayan VakıfBank’ın güncel olarak satışta olan 2000’in üzerinde konut ve 850’nin üzerinde iş yeri bulunuyor. VakıfBank kampanyadaki konutlar için birde satış fiyatı üzerinden yüzde 20 indirim sağlıyor.

Kampanyayı uygulayan bir diğer banka HalkBank’ta elindeki konutların satışında yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Aynı kampanya kapsamında Türkiye Finans Katılım Bankası da kendi mülkü konutların satışında yüzde 0.99 kar payı oranıyla konut finansmanı kullandırıyor.

Firma Katkı Paylı Konut Kredisi Kampanyası

Bir diğer yüzde 0.98 faizli konut kredisi kampanyası ise bankaların kredi müşterisi gayrimenkul firmaları ile anlaşmaları kapsamında uygulanan yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyası. Geçen yılın son haftalarında ilk olarak Ziraat Bankası’nın anlaşması ile başlayan kampanya 10 yıl vade ve 500.000 TL’ ye kadar kullanımlarda başlasa da güncel kredi üst limiti bazı bankalarda artarak 1.200.000 TL ve 750.000 TL’ ye kadar çıktı.

Anlaşma kapsamında konut üreticisinin katkısı ile faiz farkı desteklenerek tüketiciye banka tarafından yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırılıyor. Kampanya uygulanmaya başladığında sadece yüksek fiyatlı markalı konut projelerinde ve büyük şehirlerde geçerli olsa da ilerleyen süreçte gelişerek yurdun hemen her ilindeki küçük müteahhitlerin konut projelerini kampanyaya dahil ederek konut sayısını arttırdı. Kampanya şu an  yurt genelinde hemen her şehirde binlerce projeyi kapsıyor.

Projeyi güncel olarak Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, İş Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım bankaları kredi müşterisi firmaların anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 faizli konut kredisi kullandırmaya devam ediyor.

Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Pazarı’nın hesaplama motoruna göre yüzde 0.98 faiz oranı üzerinden 250.000 tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 5.500 TL, 10 yıl vadede ise 3.500 TL’ ye denk geliyor. 5 yıl vadeli konut kredisinin geri ödemesi 331.000 TL olurken, 10 yıl vadeli kredinin geri ödeme miktarı 426.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Faizden Oluşan Kar Ne Kadar?

En düşük tabela konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.45 oranı üzerinden aynı koşullarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 5 yıl vadeli kredinin aylık ödemeleri yaklaşık 6.200 TL, toplam ödemesi 376.000 TL’ ye ye denk geliyor. Kredinin 10 yıl vadeli aylık taksitleri ise 4.400 TL, toplam geri ödemesi de 529.000 TL’ye karşılık geliyor.

İki faiz oranı üzerinden yapılan ödemeler karşılaştırıldığında yüzde 0.98 faiz oranlı kredi için aynı tutarda konut kredisine 5 yıl vadede ayda 700 TL, 10 yıl vadede ayda 900 TL daha az ödeniyor.  Toplam geri ödemede ise 5 yılda 45.000 TL, 10 yıl vadede 103.000 TL daha az ödeniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here