Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’den “Düşük Kat” Tavsiyesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yüksek katlı binalara ruhsat konusuna ilişkin, “Her türlü sosyal donatı alanı hazırlanmış düşük katlı bir vaziyette yapılması hususunu ısrarla bütün belediyelerimize tavsiye ediyoruz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, birkaç yıldır yüksek yapılaşma olmaması hususunda belediyeleri uyardığını anımsattı.

“Vatandaş ara ara ‘Cumhurbaşkanımız söyledi ama yüksek katlı binalar yapılıyor’ diye bir hisse kapılırsa o doğru olmaz, çok önceden yapılan planlamanın neticesidir.” diyen Özhaseki, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yıllarca belediye başkanlığı yaptım. 1985’te yapılan planlar neredeyse 2005’te yürürlüğe girmişti. Vatandaş ‘başkanım neden yüksek kat yaptırıyorsun’ dediği zaman verecek cevap bulamazdım. Ben karşıyım ama 1985’ten itibaren mülkiyetler oluşmuş, el değiştirmiş, iyi niyetli alıcılar var, onların da hakkın gasp edemezdim. O nedenle onlar yapıyorlardı. Şu anda da aynı durum ufak tefek devam eder ancak alınan temel karar eninde sonunda tüm Türkiye’ye hakim olur. Bütün belediye başkanı arkadaşlarımızla özel toplantılarda bir daha yüksek kat vermemeleri konusunda uyarıyoruz. Yeni açılan alanlarda mahalle konsepti içinde eski özlediğimiz komşuluk ilişkilerini özendirecek şekilde, her türlü sosyal donatı alanı hazırlanmış düşük katlı bir vaziyette yapılması hususunu ısrarla bütün belediyelerimize tavsiye ediyoruz.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here