Dövizle Kirada 2 Ocak Kuru Esas Alınacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı dövizle kira ve satışı sona erdiren düzenlemeye ilişkin kapsamın, en kısa süre içerisinde belirleneceğini bildirdi.

Türkiye’de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen ve mevcuttaki sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesine ilişkin esaslar açıklandı.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Türkiye’de yerleşikler, gayrimenkul satış ve kira sözleşmelerinden doğan ödemeleri döviz cinsinden veya dövize endeksli kararlaştıramayacak.

Döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olmayan sözleşmelerde yer alan bedeller iki yıllık süre için taraflarca Türk lirası olarak yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa, 2 Ocak 2018’den önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin Türk lirasına çevrilmesinde, 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınarak kabul edilecek.

Taraflar kendi aralarında anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de Türk lirasına geçiş yapabilecek. Yeni belirlenen bedeller, her yıl TÜİK’in TÜFE’deki artışına göre belirlenecek.Öte yandan Türkiye’deki spor kulüplerinde forma giyen yabancı sporcuların sözleşmeleri döviz cinsinden yapılabilecek. Türk sporcuların sözleşmeleri Türk Lirası’na çevrilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here