Garip Ada Alman Firmasının Olacak

İzmir Garip Ada

Fi Yapı ve Dumankaya’nın yarım kalan 9 projesini tamamlayacak olan Alman şirket, karşılığında ise İzmir Dikili’deki Garip Ada yı  alacak.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF), el konulan Dumankaya ve Fi Yapı adlı şirketlerin yarım kalan projelerinin tamamlanması için Alman Drees & Sommer, iştirakleri Eurabau ve CPB ile Flagman Capital’den oluşan konsorsiyumla anlaşma imzaladı. Konsorsiyum, 8 bin 164 mağdur ailenin yarım kalan evlerini bitirecek.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, yönetimlerinde 964 şirket olduğunu ve bunlar arasında en çok mağduriyet yaratan ve mali sorunu olan firmaların Fi Yapı ve Dumankaya olduğunu söyledi.

“En sorunlu şirketler…”

5 bin 136 ailenin Fi Yapı, 3 bin 28 ailenin Dumankaya kaynaklı sorun yaşadığını anlatan Gülal, “Vatandaş parasını vermiş, evi yok. Kimi proje hiç başlamamış kimi yüzde 50, kimi yüzde 80’de. Darbe girişimi olmuş, patron içeri girmiş vatandaş buna bakmaz. Biz de empati yaparak bu sorunu çözmek istedik. Olaya ticari bakmadık. Sosyal sorumluluk olarak gördük ve yolumuz Alman Drees&Sommer şirketi ile kesişti. Türkiye pazarına girmek istiyorlarmış, ‘bu işi biz yaparız’ dediler. İnşaat sektörünün zor durumunda olduğu dönemde ülkemize gelmeleri de Türk ekonomisine güveni gösteriyor. Drees&Sommer 41 ülkede faaliyet gösteriyor ve Türkiye’de Kayseri Forum ve Marmara Park AVM projelerine imza attı. Aynı grup şirketleri olan Eurabau ve CPB de oldukça tecrübeli. Flagman Capital ise finans şirketi ve gerekli finansmanı sağlanmasında rol alıyor” dedi.

“Yurt dışından kredi kullanılacak”

Gülal, projelerin tamamlanması için 1.3 milyar lira kaynak gerektiğini anlatarak, “Büyük kısmı Macar Eximbank’tan olmak üzere yurtdışından 450 milyon Avro kredi tahsil edildi. İlk etapta 125 milyon Avroluk bölüm kullanılacak.” diye konuştu.

Vatandaştan ek ödeme talep edilmeyeceğini dile getiren Gülal, “İlk adımı büyük oranda tamamlanan projelerde atacağız. Süreç Sancaktepe’de başlar. Tüm projeler 2.5-3 yılda tamamlanır. Fi Yapı’ya ait Dikili’de 50 milyon Euro değerinde bir ada var. Yatırımcılarımız bu alanda Alman yaşlılar için rehabilitasyon tesisi yapacak. Çeşme’den de termal su taşınacak. Dumankaya’nın henüz başlamadığı Fikirtepe’de 2 dönüşüm projesini üstlenecekler. Her iki firmadan kalan stok konutları yurtdışında satacaklar. Bu bir işbirliği, kâr-zarar durumlarının farkındayız. Gerekirse bizim yönetimimizdeki diğer inşaat veya enerji şirketleri için de işler yapılabilir. Onlara bir takım taahhütlerimiz var.” şeklinde konuştu.

Alman yatırımcıların Garip Ada olarak bilinen İzmir Dikili’deki adaya 150 milyon Euro yatırım yapması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here