Gayrimenkulde Döviz Tahtını Lira’ya Kaptırdı

Konut Fiyatları

Merkezi bölgelerde ve lüks gayrimenkullerde görülen ‘döviz üzerinden satış ve kiralamanın’ neredeyse bitme noktasına geldiği belirtildi.

Gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından daha önce döviz üzerinden arz edilen taşınmazların hızlı şekilde TL’ye döndürüldüğü ve özellikle merkezi bölgelerde ve lüks gayrimenkullerde görülen ‘döviz üzerinden satış ve kiralamanın’ neredeyse bitme noktasına geldiği belirtildi.

Döviz kurlarındaki sert yükseliş, satışlarını dolar ile gerçekleştiren gayrimenkul sektörü temsilcilerini zor durumda bıraktı. Özellikle lüks konut ve işyeri piyasasında ciddi değişimler oldu.

TL üzerinden bile fiyatlarda artışa gitmenin çok zor olduğu bu dönemde dolar ile satış yapan üreticiler ve mülk sahipleri yerli paraya dönme kararı aldı. Satışların dolarla yapılmasının kârı daha da artıracağı düşünülse de piyasa şartları bunu imkansız hale getirdi.

Dövizle kiralama devri kapandı

Tapusor.com’un verileri kullanılarak yapılan araştırmaya göre, dövizdeki yukarı yönlü hareketlilik sonrası özellikle perakende sektörü tarafından tepki gören ‘dolar ile satış ve kiralama’ dibe vurdu. Son 8 aylık süreçte -haziran ayı hariç- döviz üzerinden piyasaya sürülen gayrimenkul arzları kademeli olarak azaldı. Ancak en önemli düşüşün kurlarda en sert hareketlerin görüldüğü ağustos ayında yaşanması bekleniyor.

Yılbaşında kiralık işyeri segmentinde gayrimenkul pazarının yüzde 10’una yaklaşan döviz talepli arzlar temmuz ayı itibariyle yüzde 4’e düştü. Bu rakamın daha da düşerek, yüzde 2 bandına kadar inmesi öngörülüyor.

“Döviz, planları bozdu”

Tapusor.com Genel Koordinatörü Ömer Türkoğlu; özellikle proje fizibilitesini ve maliyetlerini döviz üzerinden oluşturan üreticilerin döviz ile satış, döviz maliyeti üzerinden kâr beklentisi ve hedeflere ulaşma konusunda ciddi sapmalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Türkoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kiralık konut arzlarında gayrimenkul pazarında yüzde 5’in altında seyreden seviye temmuz ayı sonunda yüzde 2’ye düştü. Özellikle konut sektöründe emsal ürünlerin erişilebilirliğindeki yükseklikten dolayı döviz odaklı arzların ciddi bir hızla Türk Lirası’na dönüş yaptığı gözlemlenmiştir. Aksi durumda her ne kadar kiralama piyasasının ciddi anlamda hareketlendiğini de görsek, son dönem Türk Lirası’ndaki değer kayıplarını karşılayacak bir kira artışın olmamış olması döviz ile talep edilen kiraların piyasanın çok üstünde kalmasına ve işlemlerin gerçekleşmemesine neden olacaktır.

Satılık konut segmentinde 2018 Ocak ayında pazarın yüzde 5’ine yakınının döviz odaklı arzlardan oluştuğunu gördük. Özellikle haziran sonrasında döviz ile konut arzlarında ciddi bir düşüş gözlemledik. Temmuz ayında tekrar yüzde 5 seviyesine inen döviz beklentili konut satışları ve arzlarının yılın devam eden sürecinde de düşüş yönlü olarak piyasada yer bulacağını düşünüyoruz.”

Kaynak: Dünya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here