İBB İstanbul Uluslararası Gençlik Merkezi 2019’da Açılacak

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Uluslararası Gençlik Merkezi’nin inşaatında incelemelerde bulundu. İnşaatın yüzde 50’sinin tamamlandığını açıklayan Uysal, projenin 2019’da açılacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ataköy’de yapımı devam eden Uluslararası Gençlik Merkezi binasının inşaat çalışmalarını inceledi. Projenin yüzde 50’sinin tamamlandığını söyleyen Uysal, merkezin 2019 yılında açılacağını müjdeledi.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’ni kurduğunu hatırlatan Başkan Mevlüt Uysal, “Sayın Cumhurbaşkanımız, 1997 yılında Gençlik Meclisi kurarak, gençlere verdiği önemi ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanımız belediye başkanlığından sonraki siyasi hayatında da gençlere çok büyük önem verdi. Gençlerin seçme seçilme hakkı gibi her türlü siyasi hakkı verilmiştir. En son seçme ve seçilme yaşı 18’e kadar indirildi. Gençler kendi kararını verecek yaşa geldiğinde siyasette yer alma hakkı tanındı. Bu haklar dünyada pek az ülkede gençler bu haklara sahip. Türk gençliğinin dünyadaki gençlerden bir adım önde bu siyasi hakları kazanmaları önemlidir. İnanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın BM’de yaptığı teklif karşılık bulacak ve BM gençlik teşkilatı her halükarda kurulacaktır. Yine inanıyoruz ki bu teşkilatın merkezi İstanbul olacaktır. BM’nin Gençlik Merkezi kurulur ve İstanbul’un merkez olmasını kabul ederlerse, bu eser dışında ilave olarak yapılması gereken tesis varsa, onu da yapmaya hazır olduğumuzu şimdiden ilan etmek isteriz” ifadelerini kullanan Uysal, “İBB olarak bugüne kadar gençliğimiz için yaptığımız hizmetler ortada. Bundan sonra sadece İstanbul’a değil bütün dünya gençliğine hizmet etmeye aday olduğumuzu ifade etmek isteriz” şeklinde konuştu.

İBB olarak birçok faaliyet ve hizmet yürüttüklerini belirten Uysal, “Bu gençlik merkezi de o amaçla planlandı. Tesis tamamlandığında öncelikle İstanbul ve ülkemizdeki gençlere hizmet verecek. İnanıyoruz ki gençlerimizin buradaki faaliyetleri dünya gençliğine örnek olacak. Dünya gençliğinin kültürel diyalogu ne kadar iyi olursa geleceğimizi o kadar garantide görüyoruz. Öte yandan, İBB Gençlik Meclisimizde gençlerimiz çeşitli aktiviteler yaparken, kendi taleplerini ortaya koyarak bize yol gösterici oluyorlar” dedi.

İBB İstanbul Uluslararası Gençlik Merkezi projesi kapsamında konferans salonları, anfi tiyatro, gösteri merkezi, eğitim merkezi ve gençleri sosyal alanda geliştirecek her türlü aktivite imkanının sunulduğunu kaydeden Uysal, “İstanbul Gençlik Merkezi İstanbul’a, Türkiye’ye ve dünyaya hayırlı olsun. Bu eserin BM Gençlik Merkezi olmaya layık güzel bir eser olması için var gücümüzle uğraşacağız” diye konuştu.

Toplam 23 bin metrekare alan üzerinde 32 bin 675 metrekare olarak inşa edilen İBB İstanbul Uluslararası Gençlik Merkezi’nin içerisinde çok amaçlı spor ve toplantı salonu, çok amaçlı derslik, konferans-sergi salonu, kütüphane, kafeterya, iç bahçeler, 454 araçlık otopark, (ihtiyaç halinde mekanik sistemle 850’ye çıkarılabilir.) Açık basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, dinlenme alanları ve yeşil alanlar bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here