İstanbul’un 19 İlçesine Büyük Piyango!

Güzergahı geçtiğimiz günlerde açıklanan Çılgın Proje Kanal İstanbul, İstanbul’u dünyanın en büyük adalarından birine de kavuşturacak. Marmara ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak kanal ile Avrupa Yakası’nda yer alan 35 ilçeden 19’u ada tarafında kalacak, 6’sı ise ada dışında kalacak.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tarafından geçtiğimiz günlerde güzergahı açıklanan çılgın proje Kanal İstanbul ile ilgili sondaj çalışmaları tamamlandı. Şimdi sıra Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli projesi için yapılacak ihaleye geldi. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, işin finansman tarafında rakamların büyüklüğünden dolayı yap-işlet-devret modeli ile kamu-özel iş birliğinin de içinde yer alacağı karma bir model oluşturulmuş olacak. İşin özel sektör tarafını sırtlanacak konsorsiyumun kimlerden oluşacağysa ihale takviminin açıklanması ile ortaya çıkacak.

 

 

GENİŞLİĞİ 600 METRE, DERİNLİĞİ 25 METRE

Bakanın açıklaması ile kesinleşen güzergaha göre Kanal İstanbul, Marmara Denizi tarafında Küçükçekmece’den başlayıp Sazlıdere üzerinden Durusu’ya, Durusu’dan da Karadeniz’e açılacak. Uzunluğu 45 kilometre olacak kanalın genişliği ise 600 metreyi bulacak. Marmara Denizi’nden Karadeniz’e doğrudan bağlantı sağlayarak gemi trafiğine alternatif sunacak olan kanalın su derinliğinin ise 25 metre olması bekleniyor.

İKİ YENİ KENTTEN BİRİ KURULACAK

Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023’e kadar kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı iki yeni kentten biri kurulacak. 453 milyon metrekareye alan üzerinde kurulması planlanan yeni şehrin 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacak. Yeni şehrin en önemli aktörlerinden biri ise 76 milyon metrekare alan içinde yer alacak olan 3. Havalimanı olacak.

 

AVRUPA YAKASI ADA OLACAK

2023’e kadar yapılması planlanan Kanal İstanbul’un güzergahı ile ilgili oluşturulan haritalara bakıldığında ilginç bir detay da dikkat çekiyor. Küçükçekmece’den başlayıp Durusu üzerinden Karadeniz’e bağlanan kanal ile İstanbul’a dünyanın en büyük adalarından biri de kazandırılmış olacak. İstanbul’un Avrupa Yakası’nın çok sayıda ilçesi dört tarafı sularla çevrili kara parçasında yer alacak.

6 İLÇE ADA DIŞINDA KALACAK

Kanal İstanbul’un ikiye ayıracağı Avrupa Yakası’nda ada tarafında 19 ilçe bulunacak. 6 ilçe ise ada dışında kalmış olacak. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar ve Beylükdüzü ilçeleri ada içerisinde yer almazken, Arnavutköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Fatih, Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüp, Bakırköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Kağıthane, Şişli ve Sarıyer ise ada içerisinde kalacak.

1000 KİLOMETREKARELİK ALANI KAPSAYACAK

Çılgın proje Kanal İstanbul ile ikiye bölünecek Avrupa Yakası’nda ada dışında kalan 6 ilçenin yüz ölçümleri hesaplandığında 3 bin 562 kilometrekare alan içinde yer alan Avrupa Yakası’nın yaklaşık 1000 kilometrekaresinin ada içinde kaldığı görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here