Kanal İstanbul projesi bu bölgeleri uçuracak!

Kanal İstanbul projesi ile birlikte Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy, Esenyurt, Bahçeşehir ve Kayabaşı’nın cazibesi daha fazla artacak.

Kanal İstanbul projesi, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda bir yapay su kanalı olacak. Büyük gemilerin de geçebileceği şekilde tasarlanan, 400 metre genişliğe ve 25 metre derinliğe sahip olan Kanal İstanbul ile ilgili yıl sonuna kadar ihaleye çıkılması bekleniyor.

Kanal İstanbul’un Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar yeni kent kurulması bekleniyor. Proje kapsamında 500 bin nüfuslu iki şehrin yapılmasının planlanıyor.

İki bölümde ele alınan projede kanal ve etrafında oluşturulacak şehrin ayrı ayrı konumlandırılmasının, kongre, festival, fuar, otel, spor tesislerinin de Kanal İstanbul ile birlikte faaliyete geçirilecek. Kanal üstünde altı köprünün inşa edilmesi, kanal çevresine projelendirilecek binaların ise en fazla altı kat olması hedefleniyor.

İstanbul’un kuzey bölgesinde Arnavutköy’le Küçükçekmece Gölü arasında inşa edilmesi planlanan Kanal İstanbul’un güzergâhında yer alan arazi fiyatları son birkaç yılda hızla değerlendi.

Kanal İstanbul projesi buraları uçuracak

Emlak uzmanları Küçükçekmece – Başakşehir – Arnavutköy hattında arsa fiyatlarının son bir yılda iki ila dört kat oranında artış gösterdiğini belirtiyor. Proje kapsamında Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Küçükçekmece’ye bağlı Altıntepe ile Başakşehir’e bağlı Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerini rezerv alanı ilan edildi.

Bölgeye yönelik ulaşım alanındaki yeni yatırımlar önümüzdeki süreçte arazi fiyatlarının daha da artmasını sağlayacak. Yeni Havalimanı Projesi ve 3. Boğaz Köprüsü’nün bağlantı yolu ile inşaatı Kuzey Marmara Otoyolu Projesi bu bölgeye ciddi anlamda değer katacak.

Kanal İstanbul projesi ile ilgili söylemler bölgedeki yatırımları yoğunlaştırıyor. Kayabaşı ile Bahçeşehir arasındaki Deliklikaya’da 200-300 dönümlük bir arazi üzerinde Organize Sanayi Bölgesi inşa edileceği belirtiliyor.

Bahçeşehir, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy’de yeni projeler ve alınan ev sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Özellikle son 5 yılda Arnavutköy ilçesinin Bolluca, Haraççı, Boğazköy, Boyalık, Yeniköy ve Taşoluk mahalleleriyle Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Bahçeşehir ve Ziya Gökalp mahallelerine yatırımcı taleplerinin oldukça arttığı gözleniyor.

Kayabaşı’nın Kanal İstanbul Projesi ile birlikte İstanbul’un yeni yerleşim merkezi olması sıkça dile getiriliyor.
3. Havaalanı’nın tamamlamasıyla birlikte İstanbul’un her yerine ulaşacak bir metro ağı da bu bölgede ciddi bir potansiyel oluşturacak.

Kuzey Marmara Otoyolu, köprü bağlantıları hariç tamamlanmış durumda. Tayakadın ve Bolluca’dan Kuzey Marmara Otoyolu’na çıkışlar verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here