“Kentsel Dönüşüm Hızlanacak”

Murat Kurum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Tüm ülkede baktığımızda topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesi. Nüfusumuzun da yüzde 70’e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Kentsel dönüşümü süratli bir şekilde yapmamız gerekiyor.” dedi.

Bakan Kurum, Ergene Havzası Koruma Eylem Planının tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çekerek, “Ergene ve Çorlu nehirlerini temizlemek adına tam 5 milyarlık liralık projeyi başlattık. Bu proje çerçevesinde 5 atık su arıtma tesisi ve bu arıtılan suların denize deşarjını içeren projenin yüzde 80’i tamamlandı. 2020’de projeyi tamamlayıp Ergene ve Çorlu nehrinde hiçbir kirliliğe sebebiyet vermeyecek süreci başlatmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak önceliklerinin kentsel dönüşüm olduğunu belirten Kurum, “Tüm ülkede baktığımızda topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesi. Nüfusumuzun da yüzde 70’e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Bugüne kadar 82 bin canımızı kaybettik. Bu acıları tekrar yaşamamak için kentsel dönüşümü süratli bir şekilde yapmamız gerekiyor.” dedi.

Kurum, konuşmanın ardından seçim ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here