Konut Fiyatları Ağustos’ta Yüzde 10 Arttı

İnşaat Malzemeleri Endeksi

İstanbul’da Ağustos ayında satılık konut fiyatlarının yüzde 10 arttığı belirtildi.

Hürriyet Emlak Ağustos 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, İstanbul satılık konut fiyatlarında yüzde 10 artışla 5 büyük il içinde son 6 ayda en fazla yükselişin yaşandığı şehirler listesinde ilk sırada yer aldı.

Megakentte Beşiktaş ve Eyüp çok artışın meydana geldiği ilçeler oldu. Başkent Ankara’da ise bu alanda Gölbaşı yüzde 11 artışla ilk sırada yer aldı. Bu alanda Antalya’da Aksu, İzmir’de ise Dikili ve Foça birinci oldu.

Türkiye geneli artış 8,67

Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış yüzde 8.67 olarak gerçekleşirken, kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına yüzde 6.24 seviyesinde gerçekleşti.

Ayırca, Türkiye genelinde satılık konutlarda metrekare ortalama fiyatı 2,031 lira olarak hesaplanırken, kiralıklarda metrekare ortalaması 9.0 liraya çıktı.

Mart ayından bu yana satılık konut fiyatı en çok artan kent yüzde 17 artışla Bilecek oldu. Bu ili Amasya, Muğla, Uşak, Kütahya ve İstanbul izledi. Fiyatların en çok düştüğü iller ise yüzde 7.0 ile Rize ve Batman, yüzde 6.0 düşüşle Artvin ve Sivas oldu.

İstanbul’da öne çıkan iller

İlçeler bazında bakıldığında ise Beşiktaş, Eyüp ve Çekmeköy İstanbul’un fiyatı en çok artan ilçeleri oldu. Beşiktaş yüzde 13, Eyüp yüzde 12, Çekmeköy ise yüzde 11 artışla bu ilçeleri izledi.

İstanbul’da satılık konut metrekare ortalama fiyatı Mart 2018’de ortalama 4,383 lirayken, Ağustos 2018’de 4,835 lira oldu. Ankara’da satılık konut fiyatları son altı ayda yüzde 2.0 artarak Ağustos ayında 1,833 lira/metrekare ortalamasına ulaştı.

İzmir genelinde satılık konut fiyatlarındaki artış son altı aylık dönemde ortalama yüzde 4.0 düzeyinde gerçekleşti ve Ağustos itibariyle 3,173 lira/metrekare fiyata çıktı.

Son dönemde yatay gelişen Bursa’da Temmuz ayında hareketlenen konut piyasası, hareketliliğini Ağustos ayında da korudu. Satılık konut fiyatlarının geçen altı ay içinde yüzde 2 yükseldiği Bursa’da amortisman süreleri kısalarak 20 yıldan 19 yıla düştü.

Antalya’da son 6 ayda satılık konutlarda fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 21 ile Aksu ve yüzde 14 ile Korkuteli ve Kaş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here