Konut Yatırımında Dünyanın En Çok Kazandıran Kentleri

konut

Yatırımcıların güvenli liman arayışının da etkisiyle gayrimenkule olan ilgi devam ediyor. Dünyadaki 45 küresel şehirdeki konut fiyatlarını izleyen endeks yükselirken, Avrupa başkentlerindeki gerileme yaşandı.

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 45 kentindeki konut fiyatlarıyla ilgili hazırladığı raporu yayımladı.

Sözcü’de yer alan habere göre; küresel 45 kentin 28’inde konut fiyatları yükselirken 17’sinde gerileme kaydedildi.

İstanbul’un bu yıl listeye alınmadığı Küresel Kentler Konut Endeksi 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre, son 12 ayda ev fiyatlarının en çok yükseldiği il Yeni Zelanda’nın 1.3 milyon ile en kalabalık nüfusuna sahip Auckland olarak kaydedildi.

Konut fiyatlarının son yüzde 12.9 yükseldiği Auckland’ı, yüzde 10.2’lik artışla Filipinlerin başkenti Manila takip etti. Çin’den Shenzen yüzde 8.9 ile üçüncü sırada yer alırken, Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezide ev fiyatları son 12 ayda yüzde 8.4 arttı.

Dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biri olan ve yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Singapur yüzde 6.1’lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği yer oldu. Bangkok’ta yüzde 6, Hong Kong’da yüzde 5.4 ile Singapur’u izledi.

AVRUPA’DA DURUM

Knight Frank Küresel Kentler Konut Endeksi’ne göre Avrupa başkentlerinde fiyatlarda son 12 ayda fiyatlarda gerileme kaydedildi. İngiltere’nin başkenti Londra yüzde 4.5 ile en fazla düşüşün yaşandığı yer olurken, Madrid’de yüzde 3.5, Paris’te yüzde 0.5 düşüş kaydedildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de 0.9 ile konut fiyatlarında sınırlı artış gözlendi.

Moskova’da konut fiyatları son 12 ayda yüzde 1.3 artış yaşandı, New York’ta yüzde 4.1, Dubai’de ise yüzde 3.7 düşüş yaşandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here