Konutta Faiz Düşerse Satışta Rekor Kırılır

Geçtiğimiz aylarda yüzde 3.24’lere kadar yükselen ve vatandaş ev almasını zorlaştıran konut kredisi faizleri yavaş yavaş düşüyor.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, faizin düşmesi durumunda bu yıl konut satış rekoru kırılabileceğini bekliyor.

TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı konut satışı rakamlarını olumlu bulan gayrimenkul sektörü temsilcileri, faizin düşmesi durumunda bu yıl konut satış rekoru kırılabileceğini öngörüyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, mayısa sadece 15-20 gün etki eden düşük konut kredisi faizinin, bir aylık satışı yüzde 16 artırdığını söyledi.

“Düşük faiz etkili oldu”

Mayısta geçen yılın aynı ayına göre satılan konut sayısının yüzde 2,7 artmasının düşük faizli konut kredisinin yarattığı olumlu etkinin sadece küçük bir bölümünü yansıttığını anlatan Durbakayım, “Düşük faizli konut kredinin tüm konutlarda uygulanması halinde bu artış oranının yüzde 35’ler seviyesini aşacağını düşünüyorum. Yüzde 0,98 oranındaki konut kredi faizi sadece 15 günlük bir süreci kapsamasına rağmen Mayıs 2018’de gerçekleşen satış miktarı, Nisan 2018’de gerçekleşen 30 günlük satış miktarına göre yüzde 16 artmıştır. Ayrıca nisanda kredi kullanılarak satın alınan konut sayısı 27 bin 912 adetken mayısta yüzde 32 artarak 36 bin 685’e yükselmiştir. Banka kredilerinin aylık bazda yüzde 1’in altına düşmesi halinde konut satışları, yılın ilk yarısındaki kayıplarını telafi ederek yeni bir rekora doğru yol alabilir.” dedi.

“Kayıp faiz temelli oldu”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu da konutta kaybın ana nedeninin yüksek faiz olduğunu belirtti.

Tavukçuoğlu, faiz indirimi, kampanyalar ve hükümetin tedbirleri sayesinde satışların mayısta uzun bir aranın ardından artıya geçtiğini anlatarak, “Faiz oranları yüzde 1 bandının altına indiği anca konut alıcısı kredi kullanmaktan çekinmiyor. Haziranda yüzde 20’lik artış bekliyoruz. Eğer faiz indirimleri ve kampanyalar devam ederse konut satışları katlanarak sürecektir. Ayrıca konut fiyatları bir yıldır, oldukça uygun bir düzeyde seyrediyor.” diye konuştu.

“Faiz düştü satışlar arttı”

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise faiz indirimiyle satışlarda önemli bir hareketlilik yaşandığını vurguladı.

Demir, faiz oranlarının bu şekilde devam etmesi halinde satışların ilk aylardaki düşüklüğü telafi ederek devam edeceğini aktararak, “Yıl sonunda da yeni satış rekoru gelecektir. Ayrıca kampanyaların da satış artışlarında ciddi artısı oldu.” şeklinde konuştu.

“Canlılık başladı”

Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, ilk 4 ayda yaşanan durgunluk döneminin konut kampanyasıyla yerini hareketliliğe bıraktığını dile getirdi.

Satışlardaki yükseliş eğiliminin haziran ayında da süreceğini ifade eden Babacan, “Bir başka açıdan bakıldığında da kampanya sayesinde mevcut konut stokları hızla daralıyor. Bu durum yeni konut projelerini de hızlandıracak. Dolayısıyla bu kampanya sadece haziran ayına kadar geçen süredeki konut satışlarını değil yılın ikinci dönemindeki satışları da etkisi altına alacak. 2018 yılı sektör adına en verimli geçen yıllardan biri olacak.” değerlendirmesini yaptı.

“Talep tabana yayıldı”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, talebin tabana yayıldığının altını çizerek, “Konut satışları 6 ay aradan sonra yükselişe geçti. Yalnız burada tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da devreye girerek faizleri düşürmeli. Şu ana kadar maliyet artışlarını fiyatlarımıza yansıtmadık. Hala konut almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatları kaçırmamalı. Faiz indirimi ve gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajların kalıcı olmasını bekliyoruz. Bu avantajlar devam ederse 1 milyon 450 bin konut satışını çok rahat gerçekleştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Yabancıya satışların üçte bir arttığını gördük”

Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş da ulusal kampanyanın etkisiyle satışların canlandığını belirterek, 0,98 faiz ve yüzde 20 indirim kampanyasının satışlarda etkisi olduğunu söyledi.

Akkuş, şöyle devam etti:

“Örneğin bizim projelerimizde kredili alımlar 5’te 1 oranında gerçekleşirken, kampanyayla birlikte bu oran 5’te 4’e kadar çıktı. Verilerin dikkat çeken bir diğer tarafı yabancıya satışlardaki artış oldu. Yüzde 36’lık artış, yükselen dolar ve avronun etkisiyle Türkiye’de gayrimenkullerin döviz bazında ucuzlamasından kaynaklandı. Hem TL bazında bu kampanyayla birlikte yüzde 20 düşen fiyatlar, döviz bazında da daha ucuz bir hale gelince yabancıya satışların üçte bir arttığını gördük. Ülkenin ekonomik canlanmasının sürmesi konusunda elini taşın altına koymuş gayrimenkul sektörünün aktörleri olarak, bundan sonra da üstümüze düşen vazifeyi yapmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here