Konutta İndirim Sektöre Can Suyu Oldu

GYODER, KONUTDER ve İNDER tarafından başlatılan konutta indirim kampanyasının yanı sıra KDV ve faiz indiriminin piyasaya oldukça önemli katkısı olduğu ve sektörü canlandırdığı belirtildi.

Son dönemde konut sektörüne hareketlilik sağlanması amacıyla yapılan düzenlemeler karşılık buldu. Bu sayede Türkiye genelinde mayıs ayında 119 bin 665 konut satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin konut satış  istatistiklerine göre, mayıs ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 16.07, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 artış meydana geldi.

Vatandaş Konutta İndirim kampanyasını tercih etti

Ancak düşük faiz oranı ve banka kredili alımları destekleyen uygulamalara rağmen, konut alıcısı ‘diğer satış’ türü olarak isimlendirilen şirketlerin bünyesinde yaptıkları kampanyaları tercih etmeye devam etti. Yılın ilk beş ayında senetli konut satışı, ipotekli satış olarak bilinen banka kredili satışları ikiye katladı.

Bu yılın ilk beş ayında 526 bin 619 konut satıldı. Bu sayı geçen yılla kıyaslandığında hemen hemen aynı seviyede gerçekleşti. 

Yabancıya satış artışı devam etti

Yabancılara yapılan konut satışları, mayısta da artışını sürdürdü. Mayıs ayında yabancıya yapılan konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 36.1 artarak 2 bin 415 olarak kaydedildi. Bu sayede yılın ilk beş ayında yabancıya yapılan konut satışı 10 bine dayanarak, 9 bin 756 adet olarak gerçekleşti. 2017’nin ilk 5 ayında ise yabancıya 7 bin 669 konut satışı gerçekleştirildi.

Şirketlerin konut satışını hareketlendirmek için attığı adımlar, bu dönemde özellikle markalı konut piyasasına yaradı. İlk defa satılan konut sayısı mayısta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 55 bin 502’ye yükseldi.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here