Konutta Yabancılara Satış Rekoru

Kur artışı, yabancılar ve gurbetçiler için Türkiye’yi cazip hale getirince konutta yabancılara satışta tarihi rekor kırıldı…

Ağustos ayında 10 konuttan birini yabancı yatırımcı aldı. Bu dönemde yüzde 11 ile son 6 aylık ortalamayı aşan yabancılara konut satışı tarihi zirvesini yapmış oldu.

Kur artışı, yabancılar ve gurbetçiler için Türkiye’yi cazip hale getirince konutta yabancılara satışta rekor kırıldı. Markalı konut projelerinin yüzde 11’i Ağustos’ta yabancı yatırımcılara satıldı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos sonuçları açıklandı. Güneş Gazetesi’nde yer alan habere göre, araştırmaya göre yüzde 11’lik oran, son 6 aylık ortalama olan yüzde 9’un 2 puan üzerinde. Yabancı yatırımcıların tercihi yüzde 42 ile 2+1 konutlardan yana kullanıldı. Bu tercihi yüzde 29 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 9 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar nisan ayında yüzde 8, mayıs ayında yüzde 7, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında ise yüzde 9 oranında gerçekleşmişti.

5 YILDA YÜZDE 84 ARTTI

Türkiye’nin 81 şehrinin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son bir ayda yüzde 0.17, son üç ayda yüzde 1.44, son altı ayda yüzde 3.48, son bir yılda yüzde 9.00, son üç yılda yüzde 36.47, son beş yılda ise yüzde 84.82 oranında artış gösterdi. Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 1.18 arttı. Yeni Konut Fiyat Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.39 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.34, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82.30 artış gerçekleşti ve endeks değeri 182.3’e ulaştı. Yeni Konut Fiyat Endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.58 oranında arttı.

Fiyatı düşünce cazibesi arttı

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand ağustos ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Kur şoku ve konut kredi faiz oranlarının son yılların zirve değerlerine ulaşması, beklendiği gibi talep azalmasını karşımıza getirdi. Sektördeki yavaşlamaya rağmen, fiyatlarda yaşanan düşüşün önemli bir fırsat oluşturacağını söyleyebiliriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here