Muammer Ceylan’dan “Konkordato” Açıklaması

Ceylan İnşaat

Ceylan İnşaat patronu Muammer Ceylan, konkordato ilanına ilişkin “Zer Topkapı, Zer Mecidiyeköy ve Zer Muhteşem Yeniyıl projelerimiz önümüzdeki 15 gün içerisinde tekrar faaliyete geçecek.  Tüm olumsuz haberlere rağmen, bize olan güven sarsılmadı ve iki gün içinde 7 daire sattık.” dedi.

Ceylan, Fikirtepe Haber de yer açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Basın kuruluşlarında mali sıkıntıdan dolayı konkordato ilan ettiğimiz yönünde haberler çıktı. Ancak, konkordato Mart ayında Hükümetin çıkartmış olduğu şirketi koruma yasası adı altında çıkan bir yasadır bu. Şirketi kimden koruyor? Piyasadaki ekonomik sıkıntıdan dolayı krize giren, nakit sıkıntısı çeken özellikle inşaat sektöründeki firmaların bankalar tarafından ezilmemesi için, alacaklılar tarafından ezilmemesi için belli bir süre veriyor şirketlere, firmalara.

 Tedbir olarak biz konkordatoya gittik

2018 yılını biz daha yüksek tirajlarla devam edeceğini düşünürken, Türkiyeyi ekonomik olarak kıskaca alan iç ve dış güçler böyle bir saldırıya geçti Mart’tan Nisan’dan itibaren çok ciddi oranlarda dövizlerde artış oldu. Zannediyorum yurt dışın da bir miktar döviz kaçırıldı. Bu ülkemizde bir şok etkisi yaptı. Hem tüketiciler için hem de bizim gibi üreticiler ve istihdam sağlayan konut sektörü ve diğer sektörlerle alakalı bir sıkıntı yarattı. Biz de bu sıkıntıdan nasibimizi aldık. Döviz artışı ve fiyatların aşırı artışı kısa süreli bizim önümüzü görmemizi engelledi. Sektörde ekonominin durağanlaşması ve nereye gidiyor, ne olacak diye gözlemleme için çok kısa bir süreliğine inşaatlarımızı rölantiye aldık yani, yavaşlattık. piyasadaki dalgalanmaların ve fiyat belirsizliğinin oturmasını bekliyoruz. Çünkü inşaat demiri 1.500 TL den 4.500 TL’ye kadar çıktı. İnşaat maliyetlerinin artmasından ziyade dövizin çok hızlı artışından dolayı piyasada malzeme de bulamadık. Bu belirsizlikten dolayı malzeme bulamadık, alamadık, çünkü onlarda bir beklenti içerisindeydi. Fiyatlar artacak mı artmayacak mı, düşecek mi? Onlar da zarar etmek istemedikleri için malzeme de bulamadık. Bu süre içinde hep beraber bekledik. İnşaat sektöründeki tüm arkadaşlar ve diğer sektörlerdeki diğer üretici arkadaşlarla birlikte. Mart ayında hükümetimizin çıkarttığı firmaları koruma yasası ”Konkordato” kapsamında, bizde bankaların hışmına uğramamak için tedbir olarak biz konkordatoya gittik. Bu tamamen tedbir için alınan bir karardır. Kimse şunu düşünmesin; Ceylan İnşaat battı, üretemiyor, sıkıntıya girdi şeklinde kesinlikle akıllara gelmesin. Nakit sıkıntısı oldu, malzeme bulamadık, alıcı bulamadık. Dünya kadar malımız var, 8 tane Şantiyemiz var. Neden batalım?

Ceylan İnşaat’tan Kuveytli ortak müjdesi

15 güne kadar tüm projelerimizi yeniden faaliyete geçiriyoruz.. Allah’a şükürler olsun biz bunu çok kısa sürede de atlattık. Şimdi yabancı bir ortağımız var Kuveytli, bir takım gayrimenkullerimizi hızlı bir şekilde nakite çevirdik. Zaten bizden de çok fazla alacaklı yok, bankalar dışında. Onlarla da oturup ödemelerimiz belli bir program dahilinde yapıyoruz. Zer Topkapı, Zer Mecidiyeköy ve Zer Muhteşem Yeniyıl projelerimiz önümüzdeki 15 gün içerisinde tekrar faaliyete geçecek.  Tüm olumsuz haberlere rağmen, bize olan güven sarsılmadı ve iki gün içinde 7 daire sattık.. Dün basında çıkan onca menfi haberlerden sonra Ceylan İnşaat’ın 40 yıllık geçmişini bilen, tüketiciler bizden 7 tane daire satın aldı. Çok enteresan bir şey, bu kadar olumsuz haber ve reklamlara rağmen, biz daire satmaya devam ediyoruz. Çalışmaya devam ediyoruz.

Olumsuz bir dönüş olmadı

Bize güvenerek yatırım yapan hiç kimseden olumsuz bir dönüş olmadı. Bizden gayrimenkul alan tüm müşterilerimizle görüştük biz bir iki gün içerisinde. Hiçbirinden olumsuz bir cevap gelmedi. Hiç bir tanesi demedi ki, siz konkordato ilan etmişsiniz, acaba bu taahhüdünüzü yerine getirebilecek misiniz? diye soru sormadılar.  Konkordatoya rağmen, bir bankaya olan borçlarımızı kapattık! Hatta geçen hafta bir banka bizi aradı ve yaptığımız bir ödemeden dolayı, Konkordato ilan bir firma ilk defa borcunu kapattı.”

Kaynak: Fikirtepe Haber

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here