Öğrencilerin Tercihi Semtlerde Kiralar Yükseldi

öğrenci kira

Üniversiteye başlayacak öğrencilerin kiralık ev arayışı hız kazandı. Öğrencilerin yoğun olduğu semtlerde kiralar yükseldi.

İstanbul’da öğrenciler kiralık ev için en çok Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Fatih, Sarıyer ve Avcılar’ı tercih ediyor. Hürriyet Emlak verilerine göre bu semtlerde Ağustos ayı için 2+1 konut kira ortalaması 3 bin 634 TL oldu.

İzmir’de öğrenciler kiralık ev için Balçova, Karşıyaka, Buca, Gaziemir ve Bornova’yı tercih ediyor. Bu semtlerde Ağustos ayı kira ortalaması bin 684 TL oldu.

Ankara’da öğrenciler kiralık ev için Çankaya, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Bahçelievler ve Eryaman’ı tercih ediyor. Bu semtlerde Ağustos ayı kira ortalaması 2 bin 182 TL oldu.

Öğrencilerin Tercihi 2+1 Daireler

Öğrenciler, en çok 2+1 kiralıkları tercih ediyor. Ev kiraları İstanbul, İzmir ve Ankara’da ortalama yaklaşık bin 600 ile 2 bin 100 TL’den başlarken, öğrencilerin üniversite seçiminde en çok tercih ettiği şehirlerden Eskişehir ve Bursa’da da kiralık fiyatları benzer bir ortalamada seyrediyor.

İstanbul’da öğrenciler kiralık fiyatları daha düşük olan Avcılar ve Fatih’i tercih ediyor. Ankara’da Etimesgut ve Sincanı tercih eden öğrenciler İzmir’de ise Gaziemir ve Bornova’yı tercih ediyor.

Öğrencilerin Bulunduğu Semtlerin Daire Fiyatları

Ağustos ayı verilerine göre, öğrencilerin tercihi olan, kira fiyatlarının en düşük olduğu semtler, İstanbul’da bin 155 TL ortalama ile Avcılar, Bursa’da ortalama 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’da 868 TL ortalama ile Sincan, İzmir’de bin 284 TL ortalama ile Gaziemir, Eskişehir’de ise 793 TL ortalama ile Odunpazarı oldu.

İstanbul Beşiktaş, devlet ve vakıf üniversitelerine yakınlığıyla öne çıkıyor. Öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Beşiktaş Balbaros Bulvarı ve civarında 2+1 kiralık daire fiyatları bin 800 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor.

İstanbul Şişli, ulaşım ağlarına yakınlığı ile öne çıkıyor. Şişli’nin merkez, İzzetpaşa ve Fulya semtlerinde ise kiralık konut fiyatları bin 300 TL’den başlıyor.

İstanbul’un en düşük kiralık konut ortalamasına ise Ağustos ayında bin 155 TL ile Avcılar sahip oldu.

Bursa’da 2+1 kiralık konutlarda Nilüfer-Görükle bin TL, Ankara’da Çankaya bin 700 TL, İzmir’de Buca bin 300 TL, Eskişehir’de ise Tepebaşı bin 200 TL’lik ortalama kira fiyatları ile liste başında yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here