Sarıyer Derbent’te İmar Planı Onaylandı

Sarıyer imar planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’in gecekondu semti Derbent’in imar planlarını onayladı. Yüzde 15 inşaat izninin verildiği Derbent’te bina yüksekliği 5 katı geçemeyecek.

Sarıyer’in gecekondu semti Derbent’in imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı. Bir ay askıda kalacak planlara, itiraz edilebilecek.

Habertürk Gazetesi’nden Mehmet Demirkaya’nın haberine göre 2016’nın sonunda riskli alan ilan edilen, Derbent Mahallesi’nde imara aykırı bin 600 adet gecekondu bulunuyor.

DERBENT’İN YENİ KULLANIM ALANI PLANI

İmar planına göre, yaklaşık 280 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Derbent’in yaklaşık yüzde 69’u konut alanı için, 11 bin 100 metrekarelik kısım dini tesis, 8 bin metrekarelik kısım mesleki eğitim tesis alanı, bin 800 metrekarelik kısım eğitim tesis alanı, 2 bin 100 metrekarelik kısım kültürel tesis alanı, bin 500 metrekarelik kısım sağlık tesis alanı, 2 bin metrekarelik kısım resmi kurum ve müftülük alanı, yaklaşık 31 bin metrekarelik kısım park ve yine yaklaşık 30 bin metrekarelik kısım yol alanı olarak ayrıldı.

BİNALARA 5 KAT SINIRI

Bakanlık tarafından onaylanan yeni plana göre, Derbent bölgesinde konut alanı olarak ayrılan yerlerde bina yüksekliği en çok 5 kat olabilecek. Bir parselin sadece yüzde 15’ine konut yapılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here