Tarihi Bolu Solaklar Kaya Evleri Yenileniyor

Bolu’nun Seben ilçesinde, Frigler tarafından MÖ 1200’lü yıllarda inşa edilen Solaklar Kaya Evleri turizme kazandırılıyor. 4 katlı kaya evleri için restorasyon çalışmaları başladı.

Bolu’nun Seben bölgesinde Frigler’in MÖ 1200’lü yıllarda inşa ettiği Solaklar Kaya Evleri’nin turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında başlatılan yeni projeler yapıları korunurken, eskilere benzer şekilde restore edilmesini sağlıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, bölgede 10 yıl önce başlatılan çalışmalar hızlandı. Çalışmalar kapsamında hayata geçirilen projelerde sona gelindi. Proje kapsamında 4 katlı kaya evlerinin daha fazla tanıtılması amaçlanıyor.

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Solaklar Kaya Evleri ile ilçenin yanı sıra Bolu turizmine de katkı sağlamayı planladıklarını belirtti. Özbağ, “Solaklar köyündeki kaya evlerinde çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Buradaki mevcut kaya evlerimizi hem korumak hem de rehabilitesini yapmak istedik. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığından kiraladığımız 20 bin metrekarelik alanda da taş restoran, bungalovlar ve taş evler yaparak turizme katkıda bulunmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Seben’in 663 kilometrekarelik bir alandan oluştuğunu belirten Özbağ, “İlçemiz gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Hem doğa hem tarih hem de gastronomi anlamında turizm faaliyetleri icra ediyoruz. Kartalkaya, Seben Gölü, kaya evleri, Kuz Deresi Kanyonu, Kınıkçı Kanyonu, Çeltikdere’de bulunan kilise kalıntısı ve kilise, tarihi 20 milyon yıl öncesine dayalı Hoçaş köyünde bulunan fosil ormanlarımız ve şifası ile Türkiye’nin her köşesinde adından söz ettiren kaplıcaları ilçe turizmine katkı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here