TOKİ 15 Bin Emekliyi Ev Sahibi Yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, geçen yıl olduğu gibi bu yılda 15 bin emekliyi ev sahibi yapacaklarını söyledi.

TOKİ’nin kuruluş gayesinin vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, ayrıca düşük geliri grubundaki vatandaşlar için de aynı şeyi hedeflediklerini anlattı.

Turan, 2023 hedeflerinin 1 milyon 200 bin konut olduğunu ve buna yönelik son 2 yılda 60-65 bin konut üretimi yaptıklarını aktardı.

“300-400 lira taksitle ev sahibi yapıyoruz”

Vatandaşların 300-400 lira taksitle Anadolu’da ev sahibi olabildiğini anımsatan Turan, “Vatandaşlardan ricam şu, bizi Anadolu’da da takip etsinler. Bugün bile internet sitesine girip TOKİ sayfasında Anadolu’nun birçok kasabasında 300-400 liradan taksitle eve taşındıktan sonra taksit ödemek kaydıyla dairelerimiz var. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için dost eli bir kuruluş olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Konutların yüzde 25’ini emeklilere ayırıyoruz”

2015 yılından bu yana hemen hemen bütün projelerin yüzde 25’ini evi olmayan emeklilere ayırdıklarını belirten Turan, “Ev sahibi olmayan emeklilerimizin ev sahibi olması bizim öncelikli hedeflerimizden. Geçen yıl 15 bin kadar emekliyi ev sahibi yaptık. Bu sene de yine 15 bin kişiyi ev sahibi yapmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.
TOKİ Başkanı Ergün Turan, sosyal konutun hala büyük bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “TOKİ’de ‘satılmaz konut’ diye bir kavram yok. İnşaat sektörünü değerlendirirken sosyal konut segmentinde yapacak daha çok işimiz var ve asla durmamalıyız. Hedefimiz küçültmek değil büyütmektir. Ekonomik model olarak belli segmentlerde belki konut arzında fazlalık olabilir ama, inşaat sektörü alt sektörlerle beraber Türkiye ekonomisi için lokomotif sektörlerden bir tanesidir. İstihdam içinde çok önemli sektörlerden bir tanesi. Türkiye’nin büyümesinde payı olan sektörlerden biri. Türkiye büyüyecekse inşaat sektörü bugün olduğundan daha fazla büyümelidir.” diye konuştu.

“Özel sektör de alt gelirliye yönelmeli”

Çoğunlukla buna yönelik üretim yaptıklarını dile getiren Turan, “Özel sektör de çok yüksek gelir grubundan ziyade alt ve orta gelir grubunda yönelmelidir. Belki çok alt gruba yönelmekte zorlanabilir ama orta gelir grubunu hedeflemeliler. İnşaat sektöründe dönemsel bazı yavaşlamalar olsa bile rakamlara da baktığımızda her yıl iyiye gidiyor. 2018 yılında da bu sektörün lokomotif kuruluşlarından bir tanesi olarak sosyal konuttaki hedefimiz olan büyümeyi tutturacağız.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here