TOKİ’den Ağustos Ayı Daire Fırsatları

TOKİ

Binlerce vatandaşı ev ve işyeri sahibi yapan TOKİ yüzlerce konutu açık arttırma ile satıyor. Açık satış yöntemi ile satışa çıkarılan evleri almak isteyenler TOKİ’ye başvuru yapabiliyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 36 ilde 215 konut ile 20 ilde 79 iş yerini “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa sunuyor.

AÇIK ARTIRMA NE ZAMAN?

Takvim’de yer alan habere göre; Açık Artırma 11 Ağustos 2020, Salı günü, saat 10:00’da Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda yapılabilecek. Ayrıca internetten (www.emlakyonetim.com.tr) teklif verilebilecek.

HANGİ İLLERDE KONUT SATIŞI VAR?

Alıcılar Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon ve Zonguldak şehirlerinde satışa çıkarılan daireler %25, peşin 120 ay vade ile sahip olabilecek.

Ayrıca alıcılar, İstanbul’da satışa sunulan konutlara %25, %40, %50 peşin 96 ve 120 ay vade seçenekleriyle sahip olabilecek.

HANGİ İLLERDE İŞ YERİ SATIŞI VAR?

Ayrıca, Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Çanakkale, Denizli, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat illerinde satışa çıkarılan iş yerleri %10, %25 peşin 120 ay vade ile alınabilecek.

Açık artırmayla ilgili bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek, başvurular/teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile alınacak.

Ayrıntılı bilgilere www.toki.gov.tr ile www.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek.

– Fotoğraflı nüfus cüzdanı,
– Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,
– Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;
muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,
muhammen bedeli 100.000 – 349.999.- TL’ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,
muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL’ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,
muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL, katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

– Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,
– Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.
(Alıcılar başvuru sırasında “Açık Artırma Satış Şartnamesi”ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI

Taşınmazların vade seçenekleri ek tabloda yer almaktadır.

Ek tabloda yer alan ve hemen teslimli olarak satışa sunulan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır.

Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlendi, vadeli işyeri satışları ile İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesinde bulunan konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli ve teslim tarihine kadar hayata geçirilen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplama yapılan tutar esas alınıp 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadeler şeklinde alınacak, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplama yapılan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin iş yeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin şekilde alınabilecek.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecek.

Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresi boyunca her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Ocak 2021 tarihinde realize edilecektir.

Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olarak, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini azaltmak için satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir.

Satış işlemleriyle ilgili reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecek. Bu kapsamda, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan %2 (yüzde iki) + KDV (%2 komisyon bedelinin %18’i) oranında yaşanan komisyon bedelini yatırması planlıyor.

Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here