TOKİ’den Ucuz Ev Fırsatı

TOKİ her bütçeye uygun konutlarda sunduğu 20 yıla kadar vade imkanı ile ev sahibi yapıyor..

Dar gelirli için konut üretimine devam eden TOKİ, konutlarda her bütçeye uygun, 20 yıla kadar vade imkanı sunuyor. TOKİ’nin kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağladığı evler için başvuru dönemi başladı.

Güneş Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’nin farklı noktalarında konut yapmaya devam eden TOKi, bu yıl özellikle dar gelir grubuna odaklandı. Birçok ilde konut satışına başlayan TOKİ, 185 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyor. Satılık ev fiyatları 55 bin 681 liradan başlangıç gösterirken, satışa sunulan konut sayısı da 8 bin 62’yi buluyor.1+1, 2+1, 3+1 olarak planlanan konutlar emekli, alt gelir grubu dahil tüm kesimlere hitap ediyor.

PEŞİNAT 10 BİN LİRA

TOKİ’nin satışa sunduğu konutlar için yetkilendirilen kamu bankalarına yani Halkbank ve Ziraat Bankası’na müracaat yapılması gerekiyor. Başvuru yapılması istenen projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor.

Peşinat olarak daire fiyatının yüzde 10’u alınıyor. Alt gelir grubuna yani aylık hane geliri 3 bin 200 liranın altında olan kesime yönelik üretilen daireler için ödenecek peşinat bedeli ise 10 bin TL’den başlıyor.

ÖRNEK HESAPLAMA

Örneğin;  Ankara  Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap 2. Bölge’den alt gelir grubu olarak ev almak isteyenler 1+1 daire almak isterse 83 bin 437 lira ödeyecek. 10 bin lira peşinat ödeyen geri kalan parayı 180 ay (15 yıl vadeyle) ödeyebilecek. Bunun aylık taksiti 408 lira.  Eğer 20 bin lira peşin ödenirse, 20 yıla kadar vade ve 264 liradan başlayan taksitle ev alınabilecek.

BAŞVURUDA ARANAN ŞARTLAR

Dar gelirliler için üretilen evi almak için başvuru yapan kişinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı ev olmaması gerekiyor. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu aranıyor.

Ayrıca ev alınacak ilde en az 1 yıl ikamet şartı da aranıyor.

BUNLARA DİKKAT!

– Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayma hakkına sahip oluyor.

– Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl Ocak ve Temmuz’da iki kez memur maaş artışına göre zamlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here