Türkiye, Malta’da Yatırımlar Bakımından İkinci Sırada

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, Malta’da yatırımlar bakımından ikinci sırada. Bu yatırımları daha da teşvik edeceğiz. Malta, inşaat alanında Türk firmalarına güvendiği için önemli işleri Türk firmalara verdi” dedi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, dün yapılan AB Dışilişkiler Konseyi Toplantısı’nda Türkiye’nin gündemde olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin gündemde bulunmasını isteyen 3 ülkenin Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de herkesle diyaloğa ve iş birliğine hazır olduğunu belirterek, “Diyalogla bu konuları çözebiliriz. Biz, iş birliği ve paylaşıma varız ama tek taraflı dayatma ve yaptırımlara karşıyız. Onlara boyun eğmeyiz. Hem kararlılığımız hem de iyi niyetimiz var hem de bu anlamda iş birliği konusunda esnekliğimiz var.” değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye Malta’da yatırımlar bakımından ikinci sırada”

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince Bartolo ile neredeyse her gün görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, karşılıklı ziyaretlerin süreceğini ve Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan’ın da Malta’ya ziyaret gerçekleştirmek istediğini belirtti. Çavuşoğlu, yapılan baş başa görüşmede, ikili ilişkileri nasıl geliştireceklerini ele aldıklarını söyleyerek, karşılıklı konulan 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin geçen yıl 1,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

İkili ticari ilişkilerin salgın nedeniyle durgunluk yaşadığına ancak salgın sonrası döneme hazırlık yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Türkiye, Malta’da yatırımlar bakımından ikinci sırada. Bu yatırımları daha da teşvik edeceğiz. Malta, inşaat alanında Türk firmalarına güvendiği için önemli işleri Türk firmalara verdi. Önümüzdeki süreçte buna benzer projeler de var. Bu projelerde de Türk firmaları yine yer alacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here