Web Tapu’da Rekor İşlem

Tapu

Web Tapu’dan yapılan işlemler pandemiyle birlikte rekor kırdı.

019’da uygulamaya başlayan web tapu üzerinden geçen yılın mart ayına kadar yapılan işlemlerin 300 binin altında olduğunu hatırlatan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, koronavirüs sürecinin başladığı mart ayından itibaren yılın sonuna kadar web tapu üzerinden 1 milyon 350 bine yakın işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Adlı, en yoğun dönemler olan haziran, temmuz ve ağustos aylarında bile web tapu üzerinden işlemlerin tamamlanmasının 3 günü geçmediğini söyledi.

Web Tapu uygulamaya geçtiğinde ilk olarak çok yaygınlaştıramadıklarını itiraf eden Adlı, “Pandeminin gündeme gelmesiyle özellikle marttan itibaren koronavirüs tedbirleri çerçevesinde vatandaşların işlemlerini birimlerimizden yapamayacağını duyurduk. Web Tapu’yu kullanarak işlemlerini yapmalarını istedik, ‘Sadece imza için kuruma geleceksiniz.’ dedik. Böyle bir zorunluluk getirince mecburen insanlar Web Tapu’yu kullanmaya başladı.” dedi.

Web Tapu’da alım satım işlemlerinin 1-2 gün içinde tamamlandığını belirten Adlı; “Web Tapu’da en yoğun olduğu dönemlerde dahi işlemlerin tamamlanma süresi 3 günü geçmedi. Böyle olunca insanlar ister istemez Web Tapu’ya yönelmeye başladı. Web Tapu’yu sadece vatandaşlar kullanmadı, kamu kurumlarına, değerleme uzmanlarına ve emlakçılara da açtık. Böyle olunca değişik kesimler de Web Tapu’yu kullanmaya başladı.”

Günde ortalama 9 bin işlem yapılıyor

“Geçen yıl marttan itibaren Web Tapu’da yapılan işlem sayısı 1 milyon 350 bin civarında oldu. Şu anda Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Web Tapu’ya vatandaşlar başvurusunu yaptığı zaman e-devlet kapısı üzerinden güvenli şekilde bilgilerini gönderiyor, kendisine gelen mesaja göre harçlarını yatırıyor, daha sonra da kendisine imzaya gitmesi için saat veriliyor, imzasını gidip atıyor ve işlemi bitiyor. 2019’dan marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 mart ayından bu yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yaklaştık.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here