2. Expo Turkey by Qatar Başladı

2. Expo Turkey by Qatar’ın organizatörü Medya City’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kurt, Katar ile Türkiye arasındaki ticareti ve yıllık doğrudan yatırım hacmini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

2. Expo Turkey by Qatar‘ın organizatörü Medya City‘nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİADGenel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı İbrahim Uyar ve Katar Ticaret Bankası (CBQ) üst düzey yöneticisi Atilla Kuruçayırlı ile birlikte bugün başlayacak fuar dolayısıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Kurt, iki ülke arasındaki ticareti ve yıllık doğrudan yatırım hacmini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan da Türk ve Katarlı iş adamlarına yatırımları artırmaları, başta Girişim Sermayesi Fonu ve Tarımsal Yatırım Fonu olmak üzere Türkiye’nin farklı alanlarda sağladığı fırsat ve imkanlardan yararlanmaları çağrısında bulundu.

Kaan, Katar’ın 21 milyar dolar yatırım ile Türkiye’de 4’üncü sırada yer aldığını kaydetti.

Dış ticaret hacmi 25 milyon dolardan 700 milyon dolara yükseldi

Katar’ın yatırımlarının basın, emlak, savunma sanayisi, teknik ve bankacılık alanlarında çeşitlilik gösterdiğini dile getiren Kaan, Katar ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 10 yılda 25 milyon dolardan 700 milyon dolara yükseldiğini ifade etti.

Kuruçayırlı ise “Katar’ın dünyadaki yatırım hacminin 500 milyar dolara ulaştığını biliyoruz. Türkiye’deki yatırım ise 21 milyar dolar. Bu nedenle, Türkiye’nin çok az bir kısmından yararlandığı devasa yatırım hacminden faydalanmak için Türk şirketlerin Katar piyasasını iyi bir şekilde incelemeye ihtiyacı var.” dedi.

Kuruçayırlı, Katarlı bankaların Türkiye’de desteklediği yatırım hacminin 10 milyar Türk lirasına (2,6 milyar dolar) ulaştığını aktardı.

MÜSİAD iş birliğiyle düzenlenen ve 110 şirketin katıldığı fuar, cuma gününe kadar açık olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz