2B Arazilerden 10 milyar TL Gelir

Devlet Arazisi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuoyunda 2B olarak bilinen arazilerin satışından 10 milyar TL rekor gelir elde edildiği açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada, kamuoyunda 2B olarak bilinen arazilerin satışıyla ilgili son rakamları duyurdu.

Açıklamaya göre devlet 2B taşınmazlarının satışından yaklaşık 10 milyar TL’lik rekor gelirin sahibi oldu. Ayrıca bu yılın bütçesinde de 2B taşınmazların satışından 3 yılda 2.5 milyar TL gelir elde edilmesi planlanıyor. Bu sayede devletin kasasına giren 2B geliri yaklaşık 12.5 milyar TL’ye ulaşacak. Söz konusu 2B arazileri için başvuru ve ödeme süresi ise 7 Mart’ta sona erecek.

Ayrıca Hazine’ye ait tarım arazileri için süre 7 Eylül’de doluyor. Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl itibariyle yaklaşık 700 bin hak sahibine 480 binin üzerinde taşınmaz satışı gerçekleştirildi. Yapılan satışların toplam değeri 10 milyar TL’ye yaklaşırken bunun 7.2 milyar TL’sinin de tahsil edildiği kaydedildi. Maliye Bakanı Ağbal, bu gelirin 6 milyar 976 milyon TL’lik kısmının 2B satışlarından, yaklaşık 211 milyon TL’lik kısmın da Hazine’ye ait tarım arazilerinin satış işlemlerinden elde edildiğini ifade etti. Bakan Ağbal, 2B ve Hazine arazileri için geçen yıl Eylül ayında başvuru yapmayanlar, peşinat bedelini ödemeyenler ve taksitli satışlarda taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere verilen başvuru ve ödeme süresinin 6 ay uzatıldığını da hatırlattı. Ağbal, “Süre Mart ayında doluyor. Hazine’ye ait tarım arazilerinin başvuru süresinin de bir yıl uzatıldığını 7 Eylül’de sona erecek” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz