2B Arazisi Başvuruları Yarın Sona Eriyor!

Devlet Arazisi

2B Yasası kapsamında daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için geçtiğimiz sene uzatma kararı alınan 2B arazisi başvuruları yarın sona eriyor.

2B arazisi için verilen sürenin sonuna gelindi. Hala 2B arazisine başvurmamış olan hak sahipleri için başvurular yarın sona eriyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz senenin Eylül ayında sona eren ancak yeniden uzatılan 2B arazi başvuruları yeni bir uzatma kararının gelmemesi halinde 7 Mart’ta (yarın) sona erecek.

2B arazilerine nasıl başvurulur?

2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvurulabiliyor. Başvuru esnasında aşağıda sıralanan belgelerin temin edilmiş olması gerekiyor.

Nüfus cüzdanının fotokopisi,
Başvuru dilekçesi,
Başvuru bedeli makbuzu,
Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,
Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

Kimler başvurabilir?

2B Yasası kapsamında daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için alınan karardan süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler yararlanabiliyor.

2B arazileri hakkında:

2b arazisindeki “2b”, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan bir kısaltma oluyor. Ülkemizde orman vasfını kaybetmiş hazine araziler, 2b arazisi olarak ifade ediliyor.

2b arazisi, orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz