5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi gerçekleştirildi

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi gerçekleştirildi

Kentsel dönüşüm, bu yıl beşincisi düzenlenen Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde tartışıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan,  TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından belediye başkanları ve gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri konuşmacı ve konuk olarak yer aldı. Kongre kapsamında bu yıl ilk kez ‘Kentsel Dönüşümde Teşvik Ödülleri’ verildi.

“Kentsel Strateji Doğrultusunda Akıllı Şehirler ve Binalar” temasıyla gerçekleştirilen kongrede, “Sektörel STK’lar Açısından Kentsel Dönüşümün Geleceği”, “Yerel Yönetimler Açısından Kentsel Stratejinin ve Entegrasyonun Kentsel Dönüşüm Süreci İçin Önemi”, “Kentsel Dönüşümün Gayrimenkul Sektörü Açısından Geleceği”, “Kentsel Dönüşüm Sürecinin Bileşenleri ve Yeni Yaklaşımlar”, “Kentsel Dönüşümün Sosyal ve Çevresel Sürdürülebilirlik Boyutu”başlıklarıyla beş ana oturum gerçekleştirildi.

Kentsel Dönüşüm Kongresi Ödülleri

Konuşmaların ardından bu yıl ilk kez “Kentsel Stratejiyi Geliştirme ve Akıllı Şehirler Yaratma” kategorisinde teşvik ve başarı ödülleri verildi. ”Kentsel Stratejiyle Tarihi ve Kültürel Dokuyu Ortaya Çıkaran Belediye Teşvik Ödülü” Selimiye Camii Çevresi çalışmasıyla Edirne Belediyesi’nden Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’a, Şükran Mahallesi çalışmasıyla Konya Meram Belediyesi Başkanı Fatma Toru’ya ve Dinler Vadisi çalışmasıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a verildi. “Kentsel Strateji ve Master Plana Dayalı Kentsel Dönüşüm Projeleri Yöneten Belediye Teşvik Ödülü”nü ise Kepez Kentsel Dönüşüm Projesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici ve Vizyon Planına Dayalı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz aldı. Ödül töreninde “En Çok Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Banka Teşvik Ödülü”ne İş Bankası layık görüldü. Ödülü İş Bankası Bireysel Krediler Bölümü Müdürü Recep Haki aldı. “En İyi Kentsel Dönüşüm İmaj Kampanyası Yapan Firma Ödülü” Piyalepaşa projesiyle PiyalepaşaGayrimenkul’e verildi. Ödülü Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel aldı. “Kentsel Stratejiye Dayalı Akıllı Şehir Teşvik Özel Ödülü”ne ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi layık görüldü. Ödülleri Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hakkı Alp ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu aldı.Kongrede ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne “Prof. Hüseyin Kaptan Özel Ödülü” takdim edildi. Ödülü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Korhan Koyuncu aldı. Ödül töreninde ayrıca “Kongre Onur Ödülü”ne layık görülen Prof. Hüseyin Kaptan’ın ödülünü oğlu Doğun Kaptan aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz