55 Bin Poundluk Evler 37 Bine Düştü

İngiliz yatırımcı pound

Son dönemdeki gelişmeler nedeniyle TL’de meydana gelen erimeyi fırsat gören İngiliz yatırımcıların özellikle güney sahillerinde gayrimenkul alımına yöneldiği belirtildi.

İngiliz yatırımcı – İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre Türk Lirası’nın son haftalarda İngiliz poundu karşısında değer kaybetmesiyle birlikte İngiliz yatırımcı gözlerini Türkiye’ye çevirdi.

İngiliz poundunun lira karşısındaki artışının ardından, elinde pound olan yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul avına çıktığı, Didim gibi ilçelerde ve güney sahillerinin genelinde ev piyasasını hızlandırdığı belirtildi.

“55 bin poundluk evler 37 bine düştü”

Bir ay önce 55 bin pound olan evlerin şimdilerde 37 bin pounda kadar düştüğü aktarılan haberde, şunlara yer verildi:

“2017 yılının Ağustos ayında bir pound 4.5 liraya denk gelirken bu yılın haziran aylarında 6.3 TL alınıyordu. Fakat geçtiğimiz hafta 9 liranın altına işlem gördü. Bu durum altına hücum benzeri bir harekete sebebiyet verdi. Bu hafta Orta Doğu’dan varlıklı yatırımcılar İstanbul’a giden uçakları tamamen doldurdu. Almanya’da ve başka ülkelerde yaşayan Türk çalışanlar, bu süreçte yatırım yapmak için fırsat kolluyor.”

“Özellikle Bodrum ve Marmaris’e ilgi”
Haberde ayrıca Bodrum ve Marmaris gibi tatil beldelerinde artış olduğu vurgulandı.
Görüşlerine yer verilen Türk emlak piyasası hakkında bilgi veren bir web sitesi yöneticisi Cameron Deggin, “Şu an pazar çok hareketli. Normalde günde 50 kişi bizimle iletişime geçiyor ve internet sitemizi yaklaşık 2.500 kişi ziyaret ediyordu fakat son birkaç günde bu rakamlar iki katına çıktı.” dedi.

Yerel emlakçılarla konuşan The Guardian editörü Brignall, “Bu hafta telefonlar susmak bilmedi. Bölgedeki İngilizler ve ayrıca Almanya’da yaşayan Türkler çok rağbet gösteriyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here