Türk Yapı Sektörünün En İyi Malzemesi Seçiliyor

2017’nin en iyi yapı malzemesini belirleyecek olan “ALTIN ÇEKÜL ÖDÜLLERİ” ne başvurular başladı…

Yapı-Endüstri Merkezi’nin düzenlediği, yapı malzemesi alanında yeni ürün, teknoloji ve fikirleri desteklemek amacıyla düzenlenen 25. Altın Çekül; “Yapı Ürün Ödülü” ve “Fikir Ödülü”ne başvurular başladı.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)  tarafından 25’inci kez düzenlenen “Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü” ve “Altın Çekül Fikir Ödülü” ne başvurular başladı. 1991 yılından bu yana devam eden ödül programında Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü ve en iyi fikri belirlenecek. Değişen yeni iklim koşulları ve yeni yaşam biçimleri ile “en iyi”nin yeniden tartışıldığı son günlerde Altın Çekül Ödülleri daha da anlam kazanıyor.

“Altın Çekül Ödülleri”, mimari çevreye duyarlılığın artırılması ve yapı sektörünün gelişimi için çok önemli bir görev üstlenirken, YEM, Altın Çekül Ödülleri ile yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren yapı malzemesi üreticisi firmaların, kuruluşların, akademik grupların, araştırma laboratuvarlarının, girişimcilerin başvurabileceği “Altın Çekül” Ödül Programı için son başvuru: 18 Ekim 2017, Çarşamba

İki ayrı kategoride verilen Altın Çekül Ödülleri ilk kez geçen yıl ödül kategorisine dahil edilen “Altın Çekül Fikir Ödülü”  ile yeni araştırmaları ve fikirleri destekleyerek sektörün vizyonunu geliştirmeyi hedefliyor.  Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  “Altın Çekül Fikir Ödülü”ne katılım koşulları arasında yapıda kullanım şartı” aranmayacak.

“Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü” bölümünde başvuran ürünlerinde aranan özellikler ;  öncelikle yapı bünyesinde yer alması ve uygulanarak yapıya katkı sağlaması aranıyor.  Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde; akılcılık ve enerji tasarrufu çevreye ve sağlığa zararlı olmayan, yerli kaynakların da kullanılması gibi kriterlere göre değerlendiriliyor.

Ödül programı jürisinde, mimar, tasarımcı, mühendis kökenli yetkin isimler yer alıyor. Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül başvuru formu ile birlikte en geç 18 Ekim 2017 Çarşamba günü, saat 17:00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyor.

 

Jüri Üyeleri:

Ali BAKOVA

Tasarımcı, Ali Bakova Design

Yrd.Doç.Dr. M. Cem ALTUN

  1. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Hasan ŞENER

  1. Müh. Mimar, İstanbul Medipol Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Leyla TANAÇAN

  1. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Onuralp YÜCEL

İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

*YEM, fikir ödülleri kapsamında başvuru yapılabilecek ürün kategorilerine göre,  alanlarında uzmanlaşmış isimleri jüriye ekleyebilir.

Altın Çekül Yapı Ürün ve Fikir Ödülü Takvimi:
Duyuru: Eylül 2017

Son başvuru ve teslim tarihi: 18 Ekim 2017, Çarşamba, saat 17:00

Jüri ön değerlendirme tarihi: 1 Kasım 2017, Çarşamba

Jüri-firma sunumları tarihi: 15 Kasım 2017, Çarşamba

Sonuçların açıklanma tarihi: 1 Aralık 2017, Cuma

Ödül Töreni: Daha sonra duyurulacaktır.

*YEM, ödül takvimi tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz