9 Ayda Ruhsat Verilen Konut Sayısı 415 Bin Oldu

2022 yılının 3. çeyreğinde yaklaşık 144 bin konutun inşası için yapı ruhsatı verildi ve yılın 9 ayında ruhsat verilen konut sayısı 415 bine ulaştı.

Konut üretiminde yavaşlama sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, bu yılın 3. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3.8 ve yüzölçümü yüzde 4.7 oranında azaldı. 2022’nin 3. çeyreğinde 28 bin 34 bina ve 143 bin 904 konut için ruhsat verildi.

Böylelikle 3 çeyrek toplamında ruhsat verilen konut sayısı yaklaşık olarak 415 bin oldu. Türkiye genelinde yıllık konut ihtiyacı 750-800 bin bandındayken, alınan ruhsatlar ihtiyacın gerisinde kalmış oldu.

DEPO TALEBİ DE ARTTI

Belediyeler tarafından 2022 yılı 3. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 31.8 milyon metrekare şeklinde olurken, bunun 16.4 milyon metrekaresi konut, 9 milyon metrekaresi konut dışı ve 6.4 milyon metrekaresi de ortak kullanım alanı şeklinde gerçekleşti. Yapı ruhsatı verilen binaların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20.1 milyon metrekare ile ‘iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar’ sahip oldu. Bunu 3 milyon metrekare ile ‘sanayi binaları ve depolar’ izledi. Verilen detaylara göre, E-ticaret pazarında büyüme ile depolara ihtiyaç arttı. Sanayi binaları ve depo inşası için alınan ruhsatlar, yüzölçümü bazında 2014 yılı 1. çeyreğinden itibaren en yüksek rakama ulaşmış oldu.

MÜSTAKİL İLGİSİ ARTTI

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile beraber değişen konut talebi ruhsatlara yansımış oldu. 2020 yılı 2. yarısından önce her çeyrekte 3-6 bin arasında değişen sayılarda müstakil yapı ruhsatı da alınırdı. 2020 yılı son çeyreğinden bu yana her çeyrekte rakam 11-18 bin bandına yükseldi.

2019’da yaklaşık 16 bin olan müstakil yapı ruhsatı, 2020’de 32 bini, 2021’de 54 bini aştı. Bu senenin ilk 3 çeyreğinde toplam 34 bin 309 müstakil yapı için ruhsat alındı. Toplam ruhsatlarda yüzölçümü bazında müstakil yapıların payı da yüzde 8 şeklinde oldu.

3. çeyrekte 28 bin 178 konutla en fazla ruhsat mega kent İstanbul’da alındı. Mega kent İstanbul’u 9 bin 157 konut ile Antalya, 7 bin 355 konut ile İzmir takip etti.

YENİ ARZ YOLDA

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, üretimdeki azalma ile konut piyasasında dengeler de bozuldu, fiyatlar ve kiralar hızla arttı. Aktarılan detaylara göre, son aylarda arz-talep dengesinin sağlanması ve bu yolla fiyat artışının dizginlenmesi için önemli adımlar da peş peşe atıldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi ile 2 senede 250 bin, 5 senede 500 bin konut üretileceği duyuruldu.

1 milyon konut imarlı arsa da dar gelirli vatandaşlara sunuldu. Bir taraftan kura çekimleri gerçekleştirilirken, bir taraftan da ilk etaptaki 250 bin konutun inşaat çalışmalarına başlanıldı. Ayrıca yapılan yönetmelik değişikliği ile boş ofislerin konuta dönüşmesinin de önü açılmış oldu.

Mega kent İstanbul’da 1.5 milyon, Türkiye genelinde 4 milyon metrekare büyüklüğünde kiralanamayan ya da satılamayan ofisler de konuta dönüşebilecek. Bu yolla piyasaya 50 bin arz eklenmesi mümkün duruma geldi. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen bir diğer hamle de orta gelir grubu için konut kampanyası olacak. Türkiye genelinde 100 bin konut için geçerli olacak kampanyada hem faiz oranında hem de satış fiyatında indirim yapılması bekleniyor. Yine verilen detaylara göre, bu yolla orta ve orta üstü gelir grubu konuta daha kolay erişirken, piyasa da canlanmış olacak. Satışlardaki hareketlilikle üretim iştahı da artacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz