Abdüssamet Bahadır: “Faizler Yüksek Bankalar Müteahhitlere Güvensiz”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, faizlerin yüksekliği nedeniyle tüketicinin beklemede kaldığını ve bankaların müteahhitlere olan güvensizliğinin de çalışmaları yavaşlattığını söyledi.

Bahadır, inşaat sektörünün canlı kalması ve büyümesi için bazı destek ve düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Banka kredi faizlerinin yüksekliğinin tüketiciyi beklemede kalmaya iterken ve bankaların müteahhitlere olan güvensizliğinin de üreticiye limit açılmaması ve çalışmaları yavaşlatma gibi sorunları berberinde getirdiğine dikkat çeken Bahadır, faizlerin makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Yeni düzenlemeler şart”

Bahadır, tapu ve harçlardaki indirim ve kolaylıkların satışları artırdığını anlatarak, “KDV, damga vergisi ve tapu harçlarında tekrar düzenlemeye gidilmesiyle hem üretici hem de tüketici desteklenecektir. İnşaat firmalarının üzerinde ciddi yükler var. Başta ana ham maddelerimiz olan demir ve betondaki fiyat artışları olmak üzere dövizin artışıyla birlikte artan inşaat malzemeleri fiyatları sektörün belini büküyor.” dedi.

İnşaat firmalarının üzerinde KDV yükü olduğunu savunan Bahadır, şöyle devam etti:

“Firmalar KDV yükünü en az 3-4 yıl sırtlarında taşıyıp finanse ediyorlar ve sonunda aldıkları KDV iadesi bir anlam ifade etmiyor. Bu konunun inşaat firmalarına yük getirmeden çözülmesi gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde gayrimenkul satın alan pek çok kişi mağdur edildi. Bu durumlardan dolayı firmalara karşı bir güvensizlik oluşmaya başladı. Bunun önüne geçilmesi için bu sigortanın yaygınlaşması ve hem üreticiyi hem de tüketiciyi güvene alması gerekiyor. Müşteri bu güveni alırsa satışlarda daha fazla artış görülür. Ama sigortaların sadece tüketiciyi değil üreticiyi de güvene alması şart. Müşterinin belirli bir süreden sonra sözleşmeyi nedensiz iptal etmek istemesi durumunda müteahhidin müşteriye uygulayacağı cezai şartlar caydırıcı olmuyor. Bu türlü konularda müteahhidi de korumak gerekiyor.”

“Yabancıya yönelik düzenlemeler yapılmalı”

Yabancı yatırımcıların sektörü ciddi olarak desteklediğini dile getiren Abdüsamet Bahadır, bu kişilere daha çok güven veren ve daha çok çeken düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Bahadır, özellikle yabancı vatandaşların 1 milyon dolarlık mülk alarak Türk vatandaşı olma hakkının tekrar gözden geçirilmesini gerektiğini belirterek, “Çünkü bu rakam birçok yabancı ülkelere göre fazla. Buda yabancıların ilgisini pek çekmiyor. Eğer bu rakam daha makul seviyelere çekilirse yabancılar daha çok talep oluşturacaktır.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here