Ağaoğlu ile Katar Finans Merkezi Arasında İmzalar Atıldı

Ali Ağaoğlu

Ağaoğlu, Katar’ın başkenti Doha’da Katar Finans Merkezi’nin yöneticileriyle iyi niyet mektubu imzaladı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, beraberindeki heyetle  Katar Finans merkezini ziyaret ederek, merkezin Yönetim Kurulu Başkanı Yousuf Mohamed Al – Jaida ve üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptı.

Ağaoğlu, Katar Finans Merkezi hakkında bilgiler de alıp, iki finans merkezi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi hakkında niyet mektubu imzaladı.

“Katar, Türkiye’nin geleceğine inanıyor”

Ağaoğlu, törendeki konuşmada, Katar’ın Türkiye’nin geleceğine ve büyüme potansiyeline inandığını söyledi.

Katar’ın aynı zamanda ticari ilişkiler ve yatırım fırsatları açısından Türkiye’nin en önemli stratejik ortaklarından olduğunu anlatan Ağaoğlu, “1981 yılından bu yana 35 binden fazla konut ve ticari ünite geliştirdik. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul geliştiricisi olmamızın yanında İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin en önemli geliştiricisiyiz. Katar Finans Merkezi, modern ve etkili finans merkezi yapısının çok iyi bir örneğidir. İmzaladığımız niyet mektubunun İstanbul Finans Merkezi ve Katar Finans Merkezi arasında bir stratejik ortaklık oluşturma yolunu açtığına inanıyorum.” dedi.

“İkili ilişkiler açısından çok önemli”

Katar Finans Merkezi CEO’su Yusuf Mohamed Al-Jaida da anlaşmanın bölgenin kalkınması ve ikili ilişkilerin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Katar’da faaliyet gösteren 200’den fazla Türk şirketi ve ortak oldukları girişimler olduğunu belirten Al-Jaida, şöyle devam etti:

“İmzalanan iyi niyet mektubu ile beklentimiz daha fazla Türk şirketinin Katar’a gelmesi yönündedir. Türk şirketlerinin Katar’da bugüne kadar gerçekleştirdikleri 130’un üzerinde projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 15 milyar ABD dolarıdır. Katar’ın 2018 yılında Türkiye’de 19 milyar Dolarlık yatırım yapması bekleniyor. İki ülke arasında 2016’da gerçekleşen ticaret hacmi 710 milyon dolar olurken, 2017’de bu rakam 913 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İyi niyet mektubu ilişkileri geliştirecek

İmzalanan niyet mektubunun Türk firmalarının Katar Finans Merkezi’ne proaktif bir şekilde tanıtılması gibi önemli avantajları da beraberinde getirmesi bekleniyor.

Ayrıca her iki taraf Katar ve Türkiye’ye karşı ilgi duyulan konularda ortak seminer ve konferans düzenleyerek karşılıklı işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyecek.

Anlaşmayla iki finans merkezi arasında ilgili hukuki, ticari ve yatırım amaçlı ilişkilerin geliştirilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz