Akıllı Şehirlerin Dönüşümü İstanbul’da Konuşulacak

Akıllı şehirlerin dönüşümü, 17-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan World Cities Congress’te tartışılacak. Etkinliğe 19 ülke ve 190 şehirden temsilci katılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-18-19 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan World Cities Congress‘te, Akıllı Şehirlerin Dönüşüm konusu masaya yatırılacak. 19 ülke ve 190 şehirden temsilcinin katılım göstereceği etkinliğe, 102 teknoloji firması ve 140 adet konuşmacı iştirak edecek. World Cities Congress kapsamında 10 bin aşkın sektör profesyoneli de bir araya gelecek.

“Akıllı şehirlerle tanışın”

World Cities Congress 17-19 Nisan tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde, dünyanın önde gelen uzmanlarını bir araya getirecek. Akıllı kent çözümleri ve geleceğin daha yaşanabilir, verimli ve sürdürülebilir olması temasından hareketle oluşturulan etkinlikte, 10 bini aşkın sektör profesyonelinin çözüm önerisi sunması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek etkinliği kamu kurumları, ilçe belediyeleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, genç girişimciler ve teknokentlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

İstanbul’un dönüşümü dünyaya örnek olacak

Türkiye genelinde akıllı kentlerin yenilenmesi hususunda mega kentin lider rol oynayacağına dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Ulaşım, enerji, kamu hizmetleri ve sağlık gibi şehir sakinlerinin en çok ihtiyaç duyduğu alanlarda güçlü bir teknolojik altyapının kullanılıyor olması, İstanbul’u ideal bir akıllı şehir adayı hâline getiriyor. Burada gerçekleşecek bir akıllı şehir dönüşümü hem kolay ve verimli olacak hem de tüm Türkiye’ye örnek olacaktır…” dedi. Uysal, küresel bazda Türkiye’ye örnek teşkil eden çok akıllı şehir projesinin bulunduğuna ve bu projelerde sensör teknolojileri, fiber internet altyapısı, akıllı enerji ağları, ver analitiği, şehir güvenliği, çevre düzenlemesi, sağlık ve temizlik gibi hususların ele alındığına dikkat çekerek: “Akıllı şehir dönüşümü Türkiye için büyük önem taşıyan eşiklerin başında yer alıyor. Ülkemiz gibi 2023, 2053 ve 2071’e kadar uzun vadeli hedefler taşıyan öneml coğrafyaların yönetim süreçlerinde bilgi teknolojilerini devreye almaması düşünülemez. Bu nedenle akıllı şehir dönüşümüne yönelik yaptığımız çalışmalar başta Başbakanlık olmak üzere kamu kurumları, ilgili Bakanlıklar ve STK’lar tarafından da desteklenmektedir…” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un akıllı şehir dönüşümüne zemin oluşturan yatırımları

İstanbul özellikle son yıllarda Akıllı Şehir Dönüşümüne zemin oluşturan önemli yatırımlara tanıklık etti. Kentin öncelikli ihtiyaçlarından biri olarak gösterilen ulaşım sektöründe hayata geçirilen Toplu Ulaşım Bilgi Sistemi, İBB Yol Gösteren ve İtaksi gibi önemli yatırımlar akıllı şehirleşmenin temeli olarak gösteriliyor. İBB Veri Merkezi, İBB Kent Yönetimi ve Afet Eğitim merkezi gibi yatırımların yanı sıra Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim tesisleri yatırımı da alternatif enerji kaynaklarına yönelim açısından büyük önem taşıyor.

World Cities Congress’in konuları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve fuar organizatoru UBM’nin ortaklaşa düzenlediği World Cities Congress’18 kapsamında akıllı şehirler ile entegre halde şu konular incelenecek

– Girişimcilik ve ekonomik gelişim,
– Yenilikçilik ve teknoloji,
– Büyük veri ve kent yönetimi,
– Enerji,
– Ulaşım
– Akıllı toplum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz