Aliağa’ya 4 Bin Yeni Konut Geliyor

İzmir’in Aliağa ilçesinde yoğunlaşan sanayi yatırımları konut talebini arttırdı. İlçeye 4 bin yeni konut yapılacak.

İzmir’in Aliağa ilçesinde yoğunlaşan sanayi yatırımları konut talebini arttırdı. Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü verilerine göre, son iki yılda alınan yapı ruhsatları, yapılan yeni konutlar Siteler Mahallesi ile Yeni Mahalle’de yoğunlaşırken buna paralel olarak verilen ruhsat sayısında da ciddi bir artış olduğu gözlendi. Buna göre 2016 yılında 138 yapı ruhsatı alınırken; 2017 yılında bu rakamın yüzde iki yüz otuz beş oranla artarak 325’e ulaştığı bilgisi edinildi.

2017 YILINDA 2554 LÜKS DAİRE

2016 yılında alınan 138 yapı ruhsatı ile 925 daire, 56 ofis işyeri, 10 sanayi tesisi inşaatı ve 1 otel inşaatı tamamlandı. Ortalama 10 aylık bir sürede oturuma hazır hale gelen imalatlar da 2017 yılında ise alınan 325 yapı ruhsatı ile 2554 daire 164 ofis işyeri, 7 sanayi tesisi inşaatı, 2 otel inşaatı imalatı devam ediyor. 2016 yılında imal edilen tüm imalatların tamamının satıldığı bilgisine ulaşılırken, satışların tamamına yakınının banka kredisi ya da takas yöntemi ile satıldığı öğrenildi.

2017 yılında alınan yapı ruhsatı ile 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ya da inşaatı devam eden ve tamamlama aşamasına gelinen konutların 1323 adedi de yapı kullanma belgesi ile elektrik su doğalgaz vs. abonelikleri alarak taşınmaya hazır hale geldi.

Aliağalıların ve inşaat sektörü temsilcilerinin arsa paylarını ve konut fiyatlarını yüksek bulmasına karşı, konut satışlarını talebi karşılayamadığını belirtiyorlar.

Uzmanlar, yüzde ellilere varan arsa paylarının merkeze yakın yerlerde ve sektörde kupon tabir edilen arsalarda yüzde altmışlara kadar arsa paylarının yükseldiğinin altını çizdiler.

SANAYİ YATIRIMLARI KONUT İMALATINI PATLATTI

Son iki yılda yapılan yeni konutların Siteler Mahallesi ile Yeni Mahalle’de yoğunlaşırken, buna paralel olarak kent yenileme projelerinin de azımsanmayacak rakamlarda olduğu konunun uzmanlarının aktardığı bilgiler arasında. Aliağalıların 3+1 daire almayı tercih ettiği fakat daire fiyatlarının yüksek olması kredilendirme sorunu ile 2+1 daire imalatlarının ve satışlarının önde olduğu da ifade ediliyor.

TÜPRAŞ, PETKİM, Star Rafinerisi, ALOSBİ ve limanlar gibi Türkiye’nin dev işletmelerine ev sahipliği yapan Aliağa’da ekonomik büyümenin neden olduğu hızlı nüfus artışı, yeni konut talebi de artarak devam ediyor.

Aliağa’nın sanayi kenti olmasından ötürü günübirlik ziyaretçilerin fazla oluşu, ilçeyi otel yatırımcıları için de cazip hale getiriyor. Yalı Mahallesi Plajlar Bölgesi’ne yapılan otel yatırımlarında son olarak ‘Hampton by Hilton Aliağa’ hizmete açıldı. Otel yatırımlarının 2018 yılı içerisinde de devam etmesi bekleniyor.

2018 YILINDA KONUT ÜRETİMİ 4 BİN KONUTA ULAŞACAK

İnşaat sektörünün önde gelen üreticileri, yıllık enflasyonun yüksek çıkması ve ‘Girdi Hammadde’ fiyatlarının sürekli artması sebebi ile konut fiyatlarının satışları etkilemediğini, ilçe dışından da yatırım amaçlı konut satışlarının önemli bir yüzde tuttuğuna dikkat çektiler. Satılan konutların tamamına yakını ise bin ile bin 750 gibi rakamlara eşyasız ve eşyalı olarak kiraya verildiği belirtildi. Üreticiler, 2017 yılında alınan yapı ruhsatları ile üretilen ve tamamlanmak üzere olan 2554 lüks konutun yanı sıra, 2018 yılının ilk yarısına kadar proje aşamasında olan ve alınacak yapı ruhsatları ek 1500 adeti geçecek yeni proje imalatları ile yılı 4 bin konut imalatı ile sonlandıracaklarını söylediler.

Kaynak:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz