Ankapark’a yabancı talip!

Bir türlü açılamaması nedeniyle gündemden düşmeyen Ankapark’a yabancı talipler çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, “Yabancılar şimdiden ilgileniyor, gelip görüşüyorlar. İşletmecinin gelmesi için yasal düzenleme gerekiyor.” dedi.

Ankara’nın dev projelerinden Ankapark’ın ne olacağı henüz netlik kazanmamışkenAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Disneyland benzeri bir park olması planlanan Ankapark’ın işletmesinin profesyonel ekip tarafından yapılması için ihaleye çıkacaklarını söyledi. Hürriyet’te yer alan habere göre, Tuna, “Gerekli yasal düzenlemeyi hazırladık, Cumhurbaşkanımızla da paylaştık. 29 yıllık işletme hakkı verilecek. Kafe, hediyelik eşya satışı, lokanta gibi ticari faaliyetler yapılabilecek” dedi.

Yabancıların Ankapark’la ilgilendiklerini ifade eden Tuna, Ankapark’ın işletmesinin profesyonel ekip tarafından yapılmasını istediklerini belirterek şunları söyledi; “Dünyada örnekleri var. Yabancılar şimdiden ilgileniyor, gelip görüşüyorlar. İşletmecinin gelmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Şu anki durumu 10 yıllık tahsisi var. Yasa ticari faaliyete izin veriyor. Alışveriş merkezi değil, restoran, cafe, hediyelik eşya satışı gibi faaliyetlere izin verilmesi önerisini getirdik. Sürenin 29 yıla uzatılması, ticari faaliyetlerin yapılması noktasında düzenleme gerekiyor. Bu konudaki düzenleme talebimizi Başbakanlık’a ilettik. Cumhurbaşkanımızın da bilgisi var. Uygun bir teklifle işletmesini kiraya verdiğimiz zaman Ankapark açılacak.”

“Yeni sisteme yakışır Ankara”

Ankara’nın marka şehir olması için çalıştıklarını ifade eden Mustafa Tuna, “Şehir hastaneleri sağlık turizmini hareketlendirecek. Bazı yatırımlar imar, mevzuat değişikliği gerektiriyor. Önceliğimiz eğitim, sağlık, sosyal yatırımlar. Bunları yaparken kişiye özel rantlara kesinlikle izin vermeyeceğiz” dediç

Başkan Tuna, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının zırhlı birlikler yerleşkesine taşınacağını söyledi. Bölgede boşaltılan binaların müze yapılacağını belirten Tuna, “Kara, Hava ve Deniz kuvvet komutanlıklarının yer aldığı bu geniş alanı taşınma sonrası müze yapıp yaya yollarıyla halka açmak istiyoruz. Saraçoğlu Mahallesi projesi ile birbirini tamamlamış olacak.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz