Ankara’da Melih Gökçek’in “hayali” vatandaşa sorulacak

Melih Gökçek’in Ankara’nın “dev projesi” olarak nitelendirdiği Anka Park Projesi için önce vatandaşa sorulacak ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi kararını verecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, eski Başkan Melih Gökçek zamanında yapımına başlanan ve Ankara’nın “dev projesi” olarak nitelendirilen Anka Park Projesinin akıbetini halka soracaklarını ve ona göre karar alacaklarını söyledi.

Hürriyet Ankara bürosuna konuk olup, açıklamalarda bulunan Tuna, son günlerde başkent gündeminin ilk sıralarını meşgul eden ve eski Başkan Gökçek’in, “en büyük hayalim” dediği Anka Park Projesi hakkında önemli mesajlar verdi.

Yaptıkları ilk araştırmalara göre projeye bugüne kadar 2 milyar civarında para harcandığı bilgisini veren Tuna, farklı işlerin, farklı birimler tarafından yapıldığını ve hesaplamaların devam ettiğini belirtti.

“Anka Park’ı halka  sorarız”

“Melih Bey sağ olsun Ankara’ya turist gelsin, hareket olsun, ticaret olsun diye düşünüp böyle bir çalışmaya girdi.” diyen Tuna, şöyle devam etti:

“İşletme sorunları da aslında öngörülmüş ama şu an net bir tablo yok. Bazı oyuncaklar farklı ülkelerden gelmiş, gelecek işletmeci bunu biliyor mu, bilmiyor mu belirsiz. En azından alacak işletmecisi daha iyi bilirdi. ‘Şu marka daha iyidir, şu daha dayanıklıdır.’ diyebilirdi. Bazı mallar Çin’den gelmiş, bazıları İtalya’dan gelmiş. Farklı imalatlardan dolayı tek elden yapılmamasının nedeni de bu galiba. Hadi bitirdik diyelim, asıl soru kim işletecek. Şu anda 300 personel çalışıyor. Faaliyete geçtiği zaman bu rakamın en az 10 katına çıkması gerek. Melih Bey de işletmecilerle ilgili bir takım görüşmeleri olduğunu söylüyordu. Şu an için bir şey görünmüyor. Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız. Millet ne karar verirse ben ona evet derim. En iyisini ben biliyorum diye bir yaklaşımımız yok. Ben bir şey yaptım millet de bunu beğensin gibi bir şey uymaz.”

Tuna, Sincan Belediye Başkanlığı döneminde bu tür işleri halka sorarak yaptığını ve bundan herkesin mutlu olduğunu dile getirdi.

“Gerekirse anket de yaparız”

Buna örnek veren Tuna, “Mesela bir pazar yeri vardı. Pazar günleri pazar kuruluyordu, şehir kitleniyordu millet illalah etmişti. Bir anket yaptırdım. Millete ne istiyorsunuz dedik, muhtelif şeyler geldi. Baktık otopark ve park isteyen çoğunlukta altını otopark üstünü de park yaptık. Pazarcılar zıpladılar imza kampanyası yaptılar bir tane vatandaş da onlara destek vermedi. Ankapark ile ilgili de bir anket yaparız. Bu kadar harcanmış, durumu bu, taliplisi yok, ne diyorsunuz deriz. Böyle dursun mu sorarız.” diye konuştu.

Tuna, konuyu Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi ile de konuştuğunu dile getirerek, “Konuştuk. O da birilerini göndermiş. Firmaların yetkilileri gelecekmiş. Adamlar gelirse ve işletirse ‘alın buyrun’ deriz. Adamlar bakacaklar edecekler. Ondan sonra, ‘biz burayı şu şekilde yürütürüz’ derlerse, biz de ona göre ‘hay hay’ deriz. ‘Yok bize yaramaz’ derlerse ve kimse de talip olmazsa Keçiören’deki kule gibi vatandaşa sorarız. Adamlar işi bildiği için daha rasyonel yaklaşırlar. Hiç kimsenin zarar etmesini istemeyiz. Fahiş kâr etmesini de istemeyiz. Bedava kimse bir şey yapamaz. Bir ay içinde bitmesi lazım. Ne olacaksa, ne gidecekse çözülmeli. Vatandaşın benimsemeyeceği bir işin yapılması doğru değil. Ben bir iş yapıyorsam iyi oldu demesi lazım.” şeklinde konuştu.

Bir süre önce kendisini ziyaret eden CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile samimi görüntülerinin sorulması üzerine ise Tuna, şunları kaydetti:

“Alper Bey’e dedim ki ‘Güvenpark’ta dolmuşlar, otoparklar gibi mevzular oluyor. Ne düşünüyorsanız düşüncenizi de getirin bakalım ortak bir şey yapalım. Şehir hepimizin, güzel olsun.’ ‘Ben yaptım illa böyle olsun’ yanlış bence. En güzelini en doğrusunu neden uygulamayayım. Ben buranın bir vatandaşıyım. Bize verilen bir emanet var. Şehrin imkanlarını milletin hizmetine adaletli bir şekilde sunmakla görevli biriyim ben. Askerlik gibi bir şey bu. Bunlar gelip geçip gider. Önemli olan emaneti iyi bir şekilde taşıyıp vatandaşlara adaletli bir şekilde sunmak.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz