Avrupalı Gayrimenkul Yatırımcısı Çekildi, Ortadoğulular Geliyor!

10 yıl öncesine kadar konut satın alma yarışına giren Avrupalılar’ın büyük bölümü Türkiye’den çekildi. Avrupalılar’ın yerini Ordoğulular alıyor.

Türkiye’den konut alan Avrupalılar’ın büyük bölümü evlerini satarak ülkeyi terk etti. Avrupa ülkelerinden gelen talep, yerini Ortadoğu ülkelerine bıraktı. 10 yıl öncesine kadar İrlanda, İngiltere, Hollanda, Almanya vatandaşları Türkiye’den ev alıyordu ancak son yıllarda Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran vatandaşları alımlara başladı.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl, bir önceki yıla göre yabancılara konut satışında yüzde 22 artış oldu. Türkiye’de en çok konutu alan yabancı ülke vatandaşı Iraklılar oldu.

Avrupalı akımı bitti, sıra Ortadoğu’da

Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Yıldırım, Ortadoğu ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye’yi güvenli bulduklarını söyledi. Yıldırım, “Bir dönem İrlanda, İngiltere, Hollanda ve Almanya vatandaşları yoğun bir şekilde konut alıyordu. Kendilerine ait siteleri, mahalleleri bile oluşmaya başlamıştı. Son yıllarda hızlı bir şekilde Türkiye’yi terk etme eğilimi başladı. Kimi yatırım amaçlı, kimisi ise sıcak iklimi tercih ettiği yatırım yaptı. Akım bitti, yüzde 80’i gayrimenkullerini satıp ülkemizi terk etti. Sadece yerleşik olanlar kaldı. Şimdi Arapların ilgisi yoğun. Ortadoğu ülkelerinde Türkiye’ye yatırım revaçta görünüyor. İran ile başlayan yoğun talep, şimdi Kuveyt, Suudi Arabistan vatandaşlarıyla sürüyor. Ülkelerinde kendilerini güvende hissetmeyenler sığınacakları bir yer arıyor. Bir de onlara tanınan kolaylıklar var. Bunun için yoğun bir talep içindeler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 2017’de konut alan ülkelerin vatandaşların şu şekilde; 

 1. Irak
 2. Suudi Arabistan
 3. Kuveyt
 4. Rusya Federasyonu
 5. İran
 6. Afganistan
 7. Almanya
 8. Azerbaycan
 9. Mısır
 10. İngiltere
 11. Yemen
 12. Ürdün
 13. Ukrayna
 14. Katar
 15. İsveç
 16. Birleşik Arap Emirlikleri
 17. Filistin
 18. Kazakistan
 19. Lübnan
 20. Özbekistan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz