Bahaş Holding Arazi Geliştirme ve Arsa Yatırımlarına Odaklandı

Abdüssamet Bahadır

Konut fiyatlarındaki yaşanan artışların yatırımcıları arsaya yönelttiğini belirten Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, gayrimenkul sektörünün ister konut, ister arsa ister tarla olsun tüm enstrümanlarının her zaman kazandıracağını, kendilerinin de arazi geliştirme ve arsa yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi.

TÜİK verilerine göre; konut satışlarının 2021’de bir önceki seneye göre yıllık bazda yüzde 0,5 azalarak 1 milyon 491 bin 856 adet olarak gerçekleştiğini hatırlatan Bahadır, konut dışı gayrimenkul satışının ise rekor denecek rakamlara ulaştığına, bu alandaki satışların yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin adede yükselerek rekor kırdığına dikkat çekti.

Konut dışı gayrimenkulde yaşanan bu artışta, salgın sürecinde insanların daha güvenli ve izole olarak gördüğü kırsal ve tenha bölgelere yerleşme isteğinin bunda en önemli rolü oynadığını ifade eden Bahadır, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Pandemi ile birlikte hobi alanı amaçlı arsa ve tarla yatırımların arttığını görüyoruz. Daha güvenli, şehir dışında açık havada olma isteğine ek olarak, ekonomik dalgalanma sürecinde konuta göre daha ucuz olan tarla ve arsalara yatırım yapma isteği arsa satışlarını arttırdı. İnşaat girdi maliyetleri yüzde 100’ün üzerinde artınca konut üretimi yavaşladı, talep ve arz dengesi bozuldu. Konut fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle birikimi olanlar ve yatırımcılar daha uygun olan ve hiçbir zaman değer kaybetmeyecek olan arsalara yöneldi. Böylece toplam gayrimenkul satışlarının içinde yüzde 30 olan arsa ve tarlanın payı yüzde 40’a yükseldi. Gayrimenkulün tüm enstrümanları ister konut, ister arsa, ister tarla olsun daima kazandırır. Bu talep önümüzdeki dönemlerde de nüfus hareketiyle paralel olarak daha da artacaktır.

Bahaş Holding olarak biz de arazi geliştirme ve arsa yatırımlarına ağırlık verdik. Kişisel yatırımlarının yanı sıra inşaat şirketlerinin de arsa yatırımlarına önem verdikleri bir dönemdeyiz. İnsanlar, doğaya yakın olmanın kendi sebzesini yetiştirmenin değerini anladı. O nedenle insanlar bir arsa ya da tarla alıp, kendi evlerini yaptırır hale geldiler. Özellikle Ege ve Akdeniz’deki tatil bölgelerine yakın yerlerdeki kasabalara çok talep oldu. Yine Marmara ve yakın çevresinde özellikle Çatalca, Silivri, Tekirdağ, Karadeniz tarafındaki bölgeler çok talep gördü. Kısacası konut alamayan vatandaş arsaya yöneldi. Öte yandan; inşaat şirketleri son zamanlarda artan inşaat maliyetlerinin yanı sıra arsa maliyetlerinden dolayı da çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Arsa sahipleri, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı oranlarından hiç taviz vermiyor ve işi zorlaştırıyor. Dolayısıyla, bu durum karşısında bizim gibi pek çok müteahhit de kendi çözümünü üretiyor ve kendi arsasını kendi satın alıyor”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz