Basın Ekpres Yolu Projeleri’nde İşler Yolunda Gitmiyor

Atatürk Havalimanı’na yakınlığı ve merkezi konumu nedeniyle kısa sürede İstanbul’un ikinci Maslak’ı olarak adlandırılan Basın Ekpres Yolu ile hemen yanı başındaki Güneşli’de yapımı devam eden onlarca projede işler yolunda gitmemeye başladı.

Karar Gazetesi internet sayfasında yer alan habere göre inşaat sektöründeki durgunluktan en olumsuz etkilenen bölgelerin başında Basın Ekspres geliyor. Sektörde yaşanan sıkıntılara ilaveten bölgede şişirilen konut fiyatları, arz ve talep dengesinin bozulması ile bölgede çözülemeyen sorunlar, buralarda projeler geliştiren inşaat şirketlerini de olumsuz etkiliyor.

İndirim ve kampanyalar da satışlara etki etmedi!

Basın Ekspres Yolu ve hemen yanındaki Güneşli’de yapımı devam eden çok sayıda projede peş peşe yapılan indirimler ve kampanyalar da artık bölgeye yatırımcı çekmek için yeterli olamıyor.

Şirketler birbirinden iddialı ve lüks projeleriyle bölgeye yatırımcı çekmeye çalışsalar da satış rakamları son dönemde Basın Ekspres için işlerin pek de yolunda gitmediğini gösteriyor. Bölgedeki müteahhitler düşük satışların yanı sıra yükselen inşaat maliyetleri, döviz baskısı ve yüksek enflasyon gibi büyük sorunlarla da mücadele vermek zorunda.

Şişirilen fiyatlar konut alıcılarından karşılık görmedi!

2012 ile 2016 arasında oldukça iyi bir grafik sergileyen Basın Ekspres Bölgesi’nde işlerin bu noktalara gelmesinde bazı önemli noktaların göz ardı edilmesi önemli rol oynadı. Gayrimenkul uzmanlarına göre; bölgede arz-talep dengesi aşıldı ve konut fiyatlarında suni bir şişme yaşandı. 2014 yılında 2 bin 500 – 3 bin bandında bulunan metrekare fiyatlarının aradan geçen sürede 8-9 bin liraları görmesi halkta karşılığı olmayan bir zam etkisi oluşturdu.

Çözülemeyen sorunlar ve Atatürk Havalimanı’nın taşınacak olması negatif etki yarattı

Atatürk Havalimanı’nın taşınması ve bölgedeki başta trafik olmak üzere sorunların da verilen sözlere rağmen bir türlü çözülememesi Basın Ekspres’in gerileme döneminin temel nedenleri arasındaki yerini aldı.

Kaynak: Karar Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here