Belediyelerden emlak vergisinde geri adım

kira gelir vergisi hesaplama

Belediyeler emlak vergisi değerlerinde artışa karşı vatandaşı koruma altına alırken, 1397 belediye de yeni düzenleme kapsamında geri adım atıyor.

Gelecek yıl için yapılacak değer artışı hiçbir şekilde bu yılki değerin yüzde 50’sini geçemeyecek, özellikle turistik bölgelerde yüzde 600’lere varan abartılı değerleme oranları da aşağı indirilecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 300’den yüzde 3 bine varan artışlara dikkat çekerek vatandaşların fahiş emlak vergisinden kurtulduğunu söyledi.

Büyükşehirler izlenecek

Yeni uygulamayla ilgili en çok şikâyetin geldiği turistik bölgelerde ilçeler arasında emlak vergisinde çok büyük fark olup olmadığı izlenecek.

İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde emlak vergisini tavan fiyatlardan belirlerken, bu konuda da hassas davranmaları istenecek. İyi iş yapan işletme ile vatandaşın yemeklik domates ektiği arazi için ödediği rakam da aynı olmayacak.

Emlak vergisini kim belirler?

Emlak vergileri dört yılda bir takdir komisyonları tarafından belirleniyor. Rayiç değeri etkileyen arsa metrekare değerini komisyon belirliyor. Belediyeler de bu bedelleri esas alarak emlak vergisini tahsil ediyor.

“Değer yüzde 50’den fazlası olamaz”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı belediyelerin emlak vergisinde artışlar yaptığını belirterek, “2017’de belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz