Beykoz’a 8 Aya İmar Geliyor!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ilçe sakinlerini imar, mülkiyet ve hizmetler hakkında açıklamalar yaptığı ve soruları yanıtladığı Halk Meclisi’nin 15.si Çamlıbahçe Mahallesi’nde gerçekleşti.

Hacı Numan Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas, “Çamlıbahçe 500 dönümlük yüz ölçümüne sahip. %2’si ön görünüm bunun dışındaki alan geri görünüm ve etkilenme bölgesinde kalıyor. Çamlıbahçe Mahallesi’nin de içinde bulunduğu 1/5000’lik ölçekli imar planı İBB’den geçti. Beykoz 15 Kas 1995 doğal sit alanı ilan edilmiş bir ilçe. Bu, hazırladığımız planların İBB, Anıtlar Kurulu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrı ayrı onaylanması anlamına geliyor. İmar planı şu an Anıtlar Kurulu aşamasında. Müzakerleri yapılıyor. Çamlıbahçe’nin aleyhine bir tartışma yok. Zaman kaybetmemek için 1/5000’lik plan süreçlerinin onaylanmasını beklemeden ilgili kurumlardan şifai olarak güvence alarak 1/1000’lik planları da çalıştık. Vatandaşın lehine olacak şekilde 1 milimetre karenin bile hesabını yaptık. Mülkiyetin ne kadar zor elde edildiğinin bilicindeyiz. Binaları sıhhileştirmek adına bu planları hazırladık. İnşaallah 8-10 ay içinde ilçemizde imar durumu alınabilecek.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu bölgenin imar eksikliğini gidermek için gece gündüz çalışıyoruz. İmar planı bir bölgenin itibarıdır. Verilen emekler ilçe sakinlerimizin geleceği içindir. Deprem de bu ülkenin gerçeğidir. Sizin aleyhinize olan yerleri lehinize olacak şekilde düzelttik. Yüzde 40 kamu payı kanunla belirlenmiş. Bu kanunen alınmak zorunda. Biz sizin imarınızı kesmiyoruz. Donatı alanlarına giden alanı size imar hakkı olarak geri veriyoruz.”

Kaynak: Beykoz Belediyesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz