BM: Türkiye’deki Depremin Maliyeti 100 Milyar Dolar

Büyük deprem felaketinin yaralarını sarmak için çalışmalar hızlanırken Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’de depremlerin neden olduğu hasarı açıkladı.

BM Türkiye’de ki depremin maliyetini 100 milyar dolar olarak açıkladı – Türkiye 6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketi ile sarsılırken asrın felaketi olarak kayıtlara geçen deprem büyük bir yıkıma neden olmuştu.

Meydana gelen deprem merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın yanı sıra Malatya, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ, Kilis, Osmaniye, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde de yıkıma neden olarak 46 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Depremin ardından yaraları sarmak adına tek yürek haline gelen Türkiye’de çeşitli yardım kampanyaları da başlatılmıştı.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNİN YARATTIĞI BÜYÜK HASARIN MALİYETİ NE KADAR?

Yaşanan deprem felaketinin ardından yaraları sarmak için çalışmalar başlarken deprem felaketinin Türk ekonomisine olan etkisi de merak edilmişti. Konu hakkında bir açıklamada Birleşmiş Milletler tarafından yapıldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton yaptığı açıklamasında “Bugüne kadar yapılan hesaplamalarla, hükümetin sunduğu ve uluslararası ortakların desteklediği zarar tutarının 100 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor” diyerek tahmini rakamı 100 milyar dolar olarak ilan etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz