Bursa’da Ulaşım Ana Planında Son Rötuşlar

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırmak amacıyla planlanan ve hazırlık çalışmaları tamamlanan Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP), kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birim amirleriyle paylaşıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırmak için hayata geçirdiği Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP), kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birim amirleriyle paylaşıldı.

Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, BUAP, düzenlenen toplantı ile Bursa’da görev yapan ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine tanıtıldı. İstişare niteliğinde olan toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önderliğinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’nda düzenlendi.

Bursa’nın en önemli ihtiyaçlarının başında ulaşımın geldiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Ulaşım, günlük hayatımızda yürüdüğümüz yolu, kullandığımız toplu taşıma aracını, otobüs durağını, metro istasyonunu, özel araçları, kavşakları, yolları, meydanları ve otoparkları içeren, daha birçok noktada karşımıza çıkan bir hizmettir. Bu çerçevede şehrimizi sokak sokak planlamaya yönelik kapsamlı bir çalışma oluşturduk” diye konuştu.

Kent genelinde çevre düzeni planı ve nazım imar planı çalışmalarına devam ederken, kentin ulaşım probleminin giderilmesi yönünde oluşturulan master planın revize edilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verdiklerini anlatan Aktaş, “BUAP’ın önümüzdeki 15 yılı kapsayan bir zaman dilimi için yenilenmesine karar verildi ve 2035 yılı hedef alındı. 2018 Mart ayında startı verdik. Projenin danışmanlığını Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökmen Ergun yürütüyor. 15 Mayıs 2018 tarihinde, STK ve ilgili kurumlara ana plan hakkında sunumlar yapıldı. BUAP teknik ekibi,her hafta bir araya gelerek çalıştaylar organize etti. 2 Eylül 2018 tarihinde ise Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü teknik heyeti ile saha gezisi gerçekleştirildi. 13 Aralık’ta Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden üst düzey görüşler alındı” dedi.

2035’te il genelinde 4 milyon 55 bin, kent merkezinde ise 3 milyon 98 bin kişilik bir nüfus yoğunluğunun beklendiğinin altını çizen Aktaş, “İnsan öncelikli, toplu taşıma odaklı, sürdürülebilir, çevreci ve motorsuz ulaşım öncelikli bir plan hazırladık. Çevresel değerleri içeren, sürdürülebilir nitelikte bir proje. 18 farklı senaryo denemesi ile sonuçlar analiz edilerek karşılaştırıldı. Tüm bu faaliyetlerin ardından, raylı sistemler, toplu taşıma sistemleri, servis taşımacılığı, taksi işletmeleri, transfer merkezleri, yaya düzenlemeleri, bisiklet altyapısı, karayolu sistemi, otopark sistemi ve yük taşımacılığı başlıklı planlama kararları oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here