Çamlıca Camisi’ni Aydınlatacak 7 Tonluk Ana Avize Yerine Takıldı

Çamlıca Camisi’ni aydınlatacak olan 7 tonluk ana avize, 8 halatla kedi yoluna asılıp yerine takıldı. Avize, camiyi ziyaret edenlerin, başını kaldırdığında avizeyi değil, kubbeyi görecek şekilde tasarlandı.

Son rötuşları yapılan Çamlıca Camisi’nde Gaziantep’te dokunan halıları serilmeye bailandı. Camiyi aydınlatacak olan 7 tonluk ana avize, 8 halatla kedi yoluna asılıp yerine takıldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Camiyi ziyaret edenlerin, başını kaldırdığında avizeyi değil, kubbeyi görecek şekilde tasarlanıp, paslanmaz çelikten yapılan ana avize üç halkadan oluşuyor.

En alttaki halka yerden 4.5 metre yükseklikte ve 16 metre çapında. Ortadaki halkanın yerden yüksekliği ise 8 metre ve çapı 24 metre. Avizenin en üstteki halkası da yerden 12 metre yüksekte ve 32 metre çapında. Ana avizenin üzerindeki 208 ampulün tamamı ilk kez yandı.

4 metre eninde 35 metre boyunda olan Halıların her bir parçası 140 metrekare. Halılar dev rulolar halinde camiye taşındı. Ekleme yerleri, özel kaynak sistemiyle birleştirildiğinde, halı tek parça görünümünde olacak.

İstanbul Cami Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Camisi’ni ‘akıllı cami’ olarak projelendirdiklerini ifade ederek, “Camimizin, diğer camilerde olmayan ön büyük özelliği proje aşamasında, kadınlara tahsis edilen yerin belli olmasıydı. Kadınlara ayrılan bölüm 10 bin kişilik” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here