“Çanakkale 1915 Köprüsü 2023’te Açılacak”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın en uzun açıklığa sahip Çanakkale 1915 Köprüsü’nün 2023’te açılacağını söyledi.

Tekirdağ-Muratlı-Karıştıran çevre yolu bağlantı yolu ile Kapaklı-Saray çevre yolunun açılışını, Tekirdağ-Hayrabolu yolunun ise temelini atmak üzere Tekirdağ’a gelen Bakan Arslan,”Tekirdağ-Muratlı yolu sadece çevre yolu değil, bölünmüş yolun sıcak asfalt hale getirilmesi ve yine Kapaklı-Saray arası çevre yolları dahil 17,5 kilometrenin sıcak asfalt hale getirilmesi çok önemliydi iki projenin bedeli toplam 224 milyon TL eski parayla 224 trilyon. Elbette ki Tekirdağlı’ya Muratlı’ya, Kapaklı ve Saraylı hemşehrilerimize helali hoş olsun hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YOL 6 KİLOMETRE KISALACAK
Projeyle birlikte 52 kilometre olan Hayrabolu-Tekirdağ yolunun 6 kilometre kısalarak 46 kilometreye düşeceğine dikkat çeken Arslan, proje maliyetinin 400 milyon TL olduğunu söyledi.

Açılışı yapılanı ve temeli atılan iki projenin yatırım bedelinin toplam 624 milyon TL olduğunu belirten Bakan Arslan, Tekirdağ’da 15 yılda 2 milyar 716 milyon TL yatırım yaptıklarını açıkladı.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini attıklarını yapımına ise 2018’de başlayacaklarını belirten Arslan, İstanbul Avrupa hızlı tren hattının da ihale sürecini başlattıklarını belirtti.

Bakan Arslan, “İstanbul-Avrupa hızlı tren projesi elbetteki Tekirdağ’dan, Çerkezköy’den, Çorlu’dan Büyükkarıştıran’dan geçecek geçen geldiğimizde onunda sözünü vermiştik, ihalesini yapacağız demiştik. İhale süreçlerini başlattık. Hızlı trenle inşallah Avrupa’ya bağlanacağız. Tekirdağ’da üretilen ürünleri Asya’ya kadar Uzak Doğu’ya kadar gönderebilecek hale geleceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz